Leggyakoribb vad rózsa fajunk a gyepü rózsa vagy ahogy sokan ismerik csipkerózsa vagy vadrózsa. Látványos virágzása és vörös, ehető csipkebogyója mindenki számára ismerős lehet. A régi időkben is megbecsült növény volt, virágzása miatt dísznövényként, csipkebogyója miatt gyógynövényként tekintettek rá.
Mindenfelé gyakori, erdőszéleken, útmenti bozótosokban, tanyák körül lehet vele találkozni. Két-három méternél magasabbra nem nő, visszahajló ágaival inkább terebélyesedik. Tavasszal nyílnak nagy, halvány rózsaszín virágai, amiknek a szépsége és édes illata hamar rabul ejti az embert.
Abádszalók a vadrózsák különleges birodalma
Abádszalók üdülőkörzetében több száz vadrózsa nő a páratlan alföldi tájban, melyek szemet gyönyörködtető látványt nyújtanak a látogatóknak.
Abádszalók újabb rejtett kincse tárult elénk a vadrózsák birodalmában – igazi élmény ez mindenkinek, aki szereti a természet nyugalmát és szépségét. A terület felfedezése és megőrzésének gondolata Szabó István kezdeményezésére indult el, aki elkötelezetten dolgozik azon, hogy ilyen csodák megmaradhassanak az utókor számára is. Öröm látni, hogy ilyen lenyűgöző természeti értékek születhetnek emberi beavatkozás nélkül, pusztán a természet erejéből és harmóniájából
– mesélte el a vadrózsák birodalmának történetét Sebők Zsolt önkormányzati képviselő a Sokszínű vidék megkeresésére.
A vadrózsák birodalma csodálatos látványt ad mindenkinek, aki erre jár. De nem csak a látvány mesébe illő, hanem az illatok is, hiszen a vadrózsák édes illata átjárja a természet alkotta virágoskertet, de ne feledkezzünk meg a különleges hangokról sem, amit a méhek, a dongók szolgáltatnak, akik nagyon kedvelik a rózsaszínnel szegett virágokat. A bokrok sűrűségében a zümmögő hangok mellett a madarak éneke is újra és újra felcsendül, még szebbé téve az itt töltött időt.
Ezen a helyen úgy érzi magát az ember, mintha a mesék páratlanul szép és nyugodt világába cseppent volna.
Arra kérünk mindenkit, aki ellátogat ide, hogy vigyázzon rá, óvja, és tisztelettel járjon benne, hogy ez a különleges hely még sokáig megmaradhasson mindannyiunk örömére
– emelte ki a képviselő.
A virágoskert egy nem mindennapi felfedezés
Ezt a titkos virágmezőt a környéken sétálók, kirándulók fedezték fel, és szeretnék megmutatni minden természetet szerető embernek.
A vadrózsák birodalma az abádszalóki üdülőkörzet legvégén található. Megközelítése a Nagykunsági-főcsatorna ága után a gátőrház mögötti hídon át Abádszalók felé vagy az Egy Csepp Tisza-tó sulyomcsokoládé készítési helyénél lévő hídon át.
A virágmező életét a Facebookon is figyelmemmel lehet követni, a Tisza-tavi rózsakert Abádszalók oldalon.





Népi elnevezései
Magyar népies elnevezései: bicskefa, ebcsipke, gyepű-, parlagi-, vagy vadrózsa, tüskefa. Termése a csipkebogyó, amelyet egyes vidékeken petymegnek vagy hecsedlinek is neveznek, ezért itt a növényt hecsedlibokornak, a terméséből készült bort, lekvárt és teát hecsedlibornak, hecsedlilekvárnak és hecsedliteának is mondják.
A vadrózsa hálás növény, akár a saját kertünkben is nevelhetjük
A vadrózsa nevelése nagyon könnyű. Bárhol megél, nedves és száraz vidéken, homokon és agyagon egyaránt. Csak arra kell figyelni, hogy adjunk neki elég teret, mert a töviseibe könnyen bele lehet akadni. Gyakran járt helyekre nem érdemes ültetni. Viszont pont ezért nagyon jól használható áthatolhatatlan sövényként.
Természetközeli vagy madárbarát kertekben is nagyon hasznos növény. A virágát méhek látogatják, könnyen hozzáférhető, nagy mennyiségű virágpora miatt a ragadozó rovarok számára is tökéletes. A csipkebogyója a madarak téli elesége. Maga a növény is rengeteg rovarfaj számára szolgál táplálékul.
Termése értékes és egészséges táplálék
Csipkebogyója késő ősszel érik, aminek sokoldalú felhasználása ismert. A növény termését, a csipkebogyót akkor szedjük, ha már a dér megcsípte, a termés puhulni, ráncosodni kezd. Teának egyszerűen csak megszárítják a megtisztított bogyókat. A szárított bogyókból egy evőkanálnyit egy csésze hideg vízbe kell áztatni egy éjszakára, mert meleg vízben a fő gyógyító erejét adó C-vitamin tartalma elbomlik.
Lekvár is főzhető belőle, sok helyen ezt hívják hecsedlinek, de néhol magát a növényt is így nevezik. Az elkészítése nagyon aprólékos munkát igényel, ezért mindig ritka és különleges csemegének számít.
Mint arról beszámoltunk és gyönyörű felvételeken megmutattunk, csábító szépségeket rejt a a nyugdíjas tanárnő gyönyörű kertje, valamint arról is írtunk, hogy Celldömölkön van egy álomkert, ami megnyugvást ad a léleknek.
A cikkben szereplő fotókat Sebők Zsolt készítette.