Virágzó vidékünk

Aranyharcsák lepték el a népszerű nógrádi horgásztavat

facebook/Maconkai-víztározó és tórendszere
facebook/Maconkai-víztározó és tórendszere
Xantorisztikus egyedek kerültek a maconkai horgászparadicsomba.

A Nógrád vármegyei Maconkai-tó halállományát a számos egyéb jelző mellett bátran lehet a sokszínű kifejezéssel is jellemezni, azt azonban kevesen gondolják, hogy ez a harcsa esetében is igaz.

A pettyes- és törpeharcsákon túl, a standard (európai) harcsák mellett szép (fehér vagy szellem néven is ismert) albínó-, valamint sárga (arany) harcsák is megtalálhatók itt. A legnagyobb ilyen kifogott színes példány a 35 kilót is meghaladta.

Bár a köznyelv hajlamos a szokásostól eltérő színű halakat egységesen albínóknak nevezni, ez tudományos szempontból helytelen kifejezés, mivel az albínókat a teljes színanyagmentesség – kapcsoltan a vörös szem – jellemzi. A halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill.

Az aranyharcsa sárgás színét a túlzott mennyiségben képződő xantofill okozza, így valójában xantorisztikus egyedekről van szó. Most újabb 15 darab ilyen, 3-6 kilogramm közötti példány érkezett hozzánk

– írták Facebook bejegyzésükben.

A halak mellett ezúttal Jónás Lajos, helyi harcsamágnes állt modellt a fényképekhez – lásd címlapképünket.

Az európai hírű nógrádi horgászparadicsom ontja a tórekordokat. 2024-ben például giga méretű szellemharcsa akadt horogra, és minden idők legnagyobb maconkai amurját is kifogták. Az idei év első rekorder lapátorrú tokhala márciusban került partra, majd a fotózás és mérlegelés után természetesen vissza a tóba.

Kapcsolódó
Maconkán fogták ki Európa legnagyobb tokhalát
A halritkaság bő 40 perces fárasztás után került a partra, ezzel újabb Európa-rekord született Maconkán.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik