Virágzó vidékünk

Látványos sétát tett Győrben egy népes hattyúcsalád

Tolnai Sz. Olivér
Tolnai Sz. Olivér

Győr amellett, hogy a folyók városának hívják – bár már régen nem az -, több tóval is büszkélkedhet.

Olvasónk a  minap a szabadhegyi 3-as tónál találkozott egy hattyúcsaláddal, akik békésen pihengettek a part közelében, majd egyszercsak elindultak. Mint kiderült a 2-es tó felé vették az irányt, arra, ahol a fészkük van.

A csodás kis család átkelt 2 útszakaszonon is, melyek közül az egyik forgalmas,  így izgalmak is keveredtek a nem mindennapi sétába.  A 8 hattyú fióka és szüleik végül épségben megérkeztek a fészkükhöz a tóra.

A vonulás  néhány pillanatát sikerült megörökíteni, melyek a képre kattintva galériánkban láthatóak. Köszönjük a fotókat 13 éves olvasónknak, Tolnai Sz. Olivérnek.

19 fotó

Érdekességek a bütykös hattyúról

  • Európában és Nyugat-Ázsiában honos (kelet felé Mongóliáig). Egykor a mocsarakban és vizekben gazdag Közép-Európában mindenütt megélhetett.
  •  A hím testtömege 9–14 kilogramm, a tojóé 7–11 kilogramm, ezzel az egyik legnagyobb testű röpképes madár.
  • Álló- vagy lassan folyó vizeken költ, ahol bőséges táplálékra van szüksége. Tápláléka vízinövények részeiből és magvaiból, rovarokból, férgekből, kagylókból, apró kétéltűekből és halakból áll.
  • Etetni nem ajánlatos, mert a kenyérfélék, chipsek, kekszek és egyéb szénhidrátban gazdag emberi fogyasztásra használt élelmiszerek károsak lehetnek az egészségükre, főleg a fiatalokéra.
  • Vándormadár, télen 1000 km-nél többet is megtehet, hogy Európa enyhébb területein teleljen. A parkokba betelepített példányai gyakran a nagyvárosok be nem fagyott vizein maradnak, ahol mindig eteti őket valaki.
  • Fogságban akár 50 évig is elél, de szabadon ritka a 15 évnél idősebb madár.
  • Magyarországon a balatoni túlszaporodásuk tévhit, mert tartósan 50 pár fészkel a tavon. Nyáron a nagyobb településeken azért látható sok hattyú, mert a nyári vedlési időszakban júliustól szeptemberig, egész Európából érkeznek a Balatonhoz.
  • Márciustól júniusig költ. A fészket csak a tojó építi, sekély tavak nádasainak szélén. Ehhez nádszálakat és gyékényt szaggat le, és maga mögé teszi ezeket. Ezt az egyszerű mozdulatot többször ismételve egy nagy halmot alakít ki. Erre a kupacra rakja 6–8 szürkésfehér vagy szürkés halványzöld tojását. Kotlani a fészekalj felének lerakása után kezd. 34-38 napig költ, eközben a hím a fészek közelében őrködik.
  • A félig fészekhagyó fiókákat mindkét szülő vezeti, sőt rendszeresen a hátukra is veszik őket. A kis bütykös hattyúk 3-4 hónapos koruktól önállóak, de még egy évig a szülők közelében maradnak. A hattyúfiókák általában szürke pelyhesek, ami védőszínezet a ragadozók ellen. (Forrás: Wikipédia )

Hattyúkkal kapcsolatos történetekben nincs hiány hazánkban. Volt arra példa, hogy fényes nappal lőttek meg egy hattyút Délegyházán, tavaly januárban jégbe fagyott hattyút mentettek a Tisza-tóból és kiderült, filmsztár lesz Totó, a balatoni hattyú.

Kapcsolódó
Júlia és a hattyú mesébe illő barátsága Balatonfüreden
Minden együtt töltött pillanat ajándék.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik