Virágzó vidékünk

Visszavette a simontornyai fürdőt a természet, már csak a csoda segíthet

Györkő Zsombor
Györkő Zsombor
A történetben kirajzolódik a kétezres évek eleji privatizációs hullám, nagy igéretek, egy gondatlan gazda, csődbement cég és egy 50 milliós jelzáloghitel is.  

A Tolna vármegyei település, Simontornya több turistacsalogató látnivalót is fe tud mutatni. Az egyik leghíresebb nevezetessége a reneszánsz korabeli vár, de imponzáns épített örökég a ferences templom és egy igazán kellemes kirándulóhely a folyópart is.

Egészen 2010-ig a településen működött egy népszerű fürdő is, amelyről nemrég posztapokaliptikus fotókat készített Györkő Zsombor fotós.

27 fotó

Megkeresésünkre Torma József, Simontornya polgármestere elmondta a fürdő pusztulásának történetét és beszélt a lehetőségekről is.

A fürdő valamikor a 80-as években épült és érdekesége volt, hogy a leengedett vizet a szomszédos bőrgyárba vezették el, így gyakorlatilag újrahasznosították azt.

Van egy mélyfuratú kút, 36 fokos vizet lehet felhozni belőle. Egy ülőpados medence, egy gyerekmedence és egy 30 méter körüli, eredetileg feszített víztükrűnek épült medence található a fürdőben, de valamilyen alapozási probléma miatt megbillent és nem tudták teleengedni sosem

– tudtuk meg a polgármestertől, aki azt is elmondta, hogy a fürdő önkormányzati fenntartásban működött egészen 2001-ig, ekkor az önkormányzat egy szekszárdi vállalkozónak értékesítette, emlékei szerint 4 millió forint körüli összegért.

A vevő egy mini Harkányt ígért a településnek. Akkor már az előírások szerint vízforgató berendezéssel kellett volna felszerelni a medencéket és mivel jelentősen áron alul jutott hozzá az új tulajdonos, ő azt is vállalta, hogy mindezt kiépíti majd. A fürdő 2010-ig működött, a vízforgató nem lett kiépítve és a tulajdonos cég csődöt jelentett

– tette hozzá.

Györkő Zsombor

Megtudtuk, hogy utóbb kiderült, az ingatlanra a cég 50 millió forintnyi jelzáloghitelt vett fel.

Ekkor mint képviselő, én is részt vettem az önkormányzati munkában és úgy emlékszem, hogy bár rögzítve volt az önkormányzat részére elő- és visszavásárlási jog, de azt a tulajdoni lapra nem vezették át. Az árverésen végül az önkormányzat is elindult és érdekes, hogy az egykori tulajdonos is részt vett rajta, persze már egy másik cég képviseletében.

Végül 18 millióért sikerült a területet visszavásárolnia a településnek, de már nem volt lehetőség újra kinyitni, nem rendelkezett annyi forrással az önkormányzat. Próbálta a város eladni is, de csak nagyon áron aluli ajánlat érkezett.

Én 2019 óta vagyok polgármester és az az álláspontunk, hogy ez egy értékes ingatlan, amit nem szeretnénk most értékesíteni. Nem érzem realitását, hogy mindazt, amit a természet így visszavett, újból rendbe lehessen hozni és működőképes állapotban, vízforgatóval, vizesblokkokkal teljesen felújítani. Ez milliárdos nagyságrendű beruházás lenne, ennyi pénze nem lesz rá Simontornyának.

Éves szinten 20-22 ezer vendég látogatja meg a várat, Simontornya jól teljesít vendégéjszakák számában is, elférne itt egy fürdő, de egy ilyen beruházásnak nagyon kicsi most az esélye, így rövid távon szinte biztos, hogy minden marad így, ahogy most van.

Korábban írtunk cikket arról is, hogy bezárt a népszerű dunántúli fürdő és tízezrek járnak Budapest környékének egyik legolcsóbb gyógyvizes fürdőjébe. Ezek pedig a legfontosabb szabályok fürdőzéshez 60 év felett.

Kapcsolódó
Hamarosan újra kinyithat a népszerű alföldi fürdő
Eddig körülbelül 100 milliós munkát végeztek el.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik