Ahogy arról beszámoltunk, ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát, miután május elején a térséget sújtó heves esőzések miatt víz tört be a létesítménybe. A probléma gyökere a Korond-patak, amelynek megnövekedett vízhozama a sórétegen át utat talált magának a bánya belsejébe.
Hargita megye prefektusa, Petres Sándor a sajtónak elmondta, hogy a szakemberek szerint rövid és középtávon nem fenyegeti a beomlás veszélye a parajdi sóbányát.
A Krónika idézte az Agerpress cikkét, melyben a prefektus arról nyilatkozott, hogy ha a bánya teljesen megtelne, és a víz évekig a tárnákban állna, feloldva a sót, akkor ez az elméleti lehetőség valóban fennállna, de rövid és középtávon ez nem valószínű, hogy megtörténik.
Petres Sándor beszámolt arról, hogy szerdai ülésén a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság több intézkedést is elfogadott, amelyeket továbbítottak az országos vészhelyzeti bizottságnak. Közlése szerint a Salrom vállalat biztosította a Hargita megyei hatóságokat arról, hogy mindenáron folytatni kívánja a turisztikai tevékenységet és a sókitermelést a bányában.
Elárasztotta a víz a parajdi sóbánya turisztikai szintjét
A víz a parajdi sóbánya turisztikai részét is elöntötte és már az éttermet veszélyezteti – írta meg a Székelyhon.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka során a bánya turisztikai szintje teljesen megtelt vízzel, amely már az ott működő étteremhez közelít. A mentőcsapatok jelenleg azon dolgoznak, hogy megmentsék a bánya Telegdy nevű részét, amely korábban borospinceként szolgált
– nyilatkozta Nyágrus László polgármester a Székelyhonnak.

Hargita megyében csütörtökig heves esőzésekre figyelmeztető másodfokú riasztás van érvényben, az előrejelzések szerint a lehulló csapadék mennyisége elérheti a négyzetméterenkénti 60 litert a térségben. Emellett harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el csütörtökig a Tatroson, az Olton, a Homoródon és a Küküllőn.
A parajdi sóbánya bezárása egy súlyos, előre nem látható és katasztrófa jellegű helyzet következménye, amely komoly gazdasági és társadalmi hatással van a közösségre. Ilyen időkben fontos, hogy az állam a turizmusban dolgozó vállalkozók, a bányászok és azok családjai mellett álljon
– idézte a sajtóiroda közleménye Bíró Barna-Botond Hargita megyei tanácselnököt.
A Hargita megyei vészhelyzeti bizottság szerdán elfogadott határozata szerint sürgősen elkezdik a Korond-patak vizének beszivárgását hosszú távú megszüntető munkálatokat; forrásokat biztosítanak egy tározó létesítésére a Korond-patak folyásán; haladéktalanul elkezdik a Korond-patak elterelésének kivitelezéséhez szükséges munkálatokat; a Salrom vállalat szakemberei stabilitási vizsgálatokat végeznek, illetve haladéktalanul műszaki megoldásokat keresnek a földalatti vizek kezelésére és elvezetésére a bánya biztonságos újraindítása érdekében.
Döbbenetes fotók a parajdi katasztrófa helyszínéről, a helyiek szerint pedig a víz ki fogja mosni a sót, és összeomlik a bánya. A kibetonozott patakmeder lehet a parajdi sóbánya utolsó esélye.