Virágzó vidékünk

Beszakadások jelentek meg a vízzel feltöltődött bánya felszíni részén Parajdon

MTI/Veres Nándor
Helyi lakosok nézik a Korond-pataknak a Só-szorosban lévõ mederszakaszát 2025. május 30-án. Miután a Korond-pataknak a Só-szorosban lévõ mederszakaszán kialakult víznyelõkbe ömlõ víz teljesen feltöltötte a parajdi sóbánya tárnáit, a folyam visszatért a medrébe. Az elõzõ napon fel kellett adni a föld alatti védekezést a sóbányánál, miután nem sikerült megóvni a beáramló víztõl a létesítmény legújabb részlegét, a Telegdy-bányát.
MTI/Veres Nándor
Helyi lakosok nézik a Korond-pataknak a Só-szorosban lévõ mederszakaszát 2025. május 30-án. Miután a Korond-pataknak a Só-szorosban lévõ mederszakaszán kialakult víznyelõkbe ömlõ víz teljesen feltöltötte a parajdi sóbánya tárnáit, a folyam visszatért a medrébe. Az elõzõ napon fel kellett adni a föld alatti védekezést a sóbányánál, miután nem sikerült megóvni a beáramló víztõl a létesítmény legújabb részlegét, a Telegdy-bányát.
Helyiek és az őket segítő önkéntesek 12 ezer homokzsákból építettek védőgátat egy esetleges árhullám megfékezésére.

Nem keletkeztek újabb beomlások a vízzel elöntött parajdi sóbánya régi részlegének tetején, de a korábbiak növekedtek

– mondta június 2-án, hétfőn reggel Bíró Barna-Botond Hargita megyei tanácselnök.

A Hargita megyei községben vasárnap este a helyiek és az őket segítő önkéntesek 12 ezer homokzsákból építettek védőgátat egy esetleges árhullám megfékezésére. A gát a régi bányarész, a Dózsa-bánya tetejének hirtelen beomlása esetén keletkező árhullámtól védené a környékbeli házakat.

A munkálatok azt követően kezdődtek el, hogy szombat este óta több beszakadás jelent meg a vízzel feltöltődött bánya felszíni részén, egy nagyobb omlás pedig árhullámot gerjeszthet.

Ezen a területen ömlött be a múlt heti esőzések nyomán megduzzadt Korond-patak vize víznyelőket kialakítva a sóbányában.

A román vízügyi hatóság hétfőn közölte, hogy egységeik, a katasztrófavédelem, a Salrom sókitermelő bányavállalat, a csendőrség és az önkéntesek részvételével 750 hosszú védővonalat alakítottak ki. A közlemény szerint állandóan felügyelik a helyzetet és készek beavatkozni, újabb védelmi intézkedéseket hozni.

A hatóságok korábban közölték: hétfőn a Korond-patak elterelési munkálatai is elkezdődnek.

A katasztrófa sújtotta székelyföldi községbe vasárnap Korondról, Farkaslakáról, Székelyudvarhelyről és Maros megyéből is érkeztek önkéntesek, továbbá több község önkéntes tűzoltói és a Vöröskereszt önkéntesei is segítettek a homokzsákok elhelyezésében

– mondta az Agerpres hírügynökségnek Bíró Barna Botond.

A védekezési munkálatokban részt vevő tanácselnök közösségi oldalán arról számolt be: hétfőn érkeznek meg Parajdra azok a speciális drónok, melyek révén részletesebb talajmintákat tudnak venni és a földmozgásokat is részletesebb tudják elemezni. A településen a vasárnap speciális járművel végzett ellenőrzések során nem észleltek gázszivárgást.

Bíró Barna Botond videóüzenetében úgy fogalmazott: az idő múlásával a helyiek és a hatóságok is egyre nyugodtabbak lehetnek, hogy a Dózsa-bánya fölötti terület nem egyszerre, hanem lassan, darabokban omlik be, és így kisebb az árhullám veszélye.

Parajdon a hatóságok vasárnap a “legrosszabb forgatókönyvre” készülve elrendelték 45 környékbeli ház evakuálását, ezek közül 15-ben laktak állandó jelleggel, összesen 27 ember rokonoknál töltötte az éjszakát.

A román állami tulajdonban lévő Országos Sóipari Társaság (Salrom) által működtetett parajdi sóbányába múlt hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.

Szombaton Nicusor Dan román államfő is felkereste a parajdi közösséget, és azt ígérte, hogy a hatóságok nem hagyják magukra a bajba jutott embereket: a bányászok és az idegenforgalomból élők kárpótlást kapnak, a sóbányát pedig – a lehetőségek szerint – részben vagy egészben, de legalább az idegenforgalom számára megpróbálják megmenteni. (MTI)

Azt már a katasztrófa első napjaiban közölték, hogy beomlások is várhatók a parajdi sóbányában. A bánya bezárása után geológusok kockázati övezeteket jelöltek ki, egy területen pedig kitelepítették a lakosságot.

Kapcsolódó
Utolsó fotók a parajdi sóbánya mélyéről
Nagy Levente, a kalandpark résztulajdonosa volt az utolsó civilek egyike, aki elhagyta a bányát kedden este.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik