A Cambridge University tudósai szerint a nagy viaszmoly (Galleria melonella) méhviasszal táplálkozó hernyói képesek a műanyag lebontására is, vagyis a lepkefaj a méhviasz megemésztéséhez hasonlóan tudja lebontani a kémiai kötéseket.
Kísérleteik során arra jutottak, hogy a hernyó akár egy óra alatt is lyukat képezhet a műanyagzacskókon a fogyasztása közben.
Dr. Paolo Bombelli, a kutatás egyik vezető biokémikusa a BBC-nek elmondta, a lárva lesz a kiindulási pont, de pontosan meg kell ismerniük a folyamat részleteit.
Reméljük, hogy technikai megoldást kínálunk majd a műanyagszennyeződés által okozott problémák minimalizálására
– fogalmazott.
Dr. Bombelli és kollégája, Federica Bertocchini, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács munkatársa szabadalmaztatták a felfedezést.
A továbbiakban szeretnék felgyorsítani a műanyag természetes lebomlása mögött húzódó kémiai titkok felfedezésének folyamatát. Szerintük a hernyó mikrobái adhatják a rovar különleges képességét.
Szeretnénk a felfedezésünket életképes környezetbe ültetni, hogy megszabaduljunk a műanyagszeméttől és egyben megoldást találjunk az óceánok, folyók és az egész anyatermészet megóvására a felhalmozódott műanyagok által okozott elkerülhetetlen következmények ellen. Mindazonáltal továbbra sem szabad szándékosan károsítani a környezetünket csak azért, mert megfejtettük a biodegradáció rejtélyét
– mondta Bertocchini.
Évente nyolcvan millió tonna műanyaghulladék keletkezik világszerte, aminek lebomlása akár több száz évbe is telhet.
Mint arról korábban beszámoltunk, idén kezdődik az óceánok tisztítása, 7 millió tonna műanyag hasznosul újra.