Hatalmas újraerdősítési programba vág bele Írország az éghajlati válság kezelése érdekében, írja a Treehugger.
Az 1920-as években Írországot még 80 százalékban erdő borította, azonban ez a szám drasztikusan 1 százalékig csökkent. Az emberek olyan döbbenetes mértékű pusztítást vittek véghez az országban, amihez nincs fogható egész Európában.
Az ország egy ideje már lassan növeli erdőterületét. Az erdőgazdálkodásért felelős állami szerv 2012-es becslése szerint Írország erdőterülete 731 650 hektár volt, vagyis a földterület 10,5 százaléka, de még jelentősen elmarad az európai átlagtól, ami 30 százalék.
Természetesen ültet. Az Irish Times jelentése szerint a következő két évtizedben Írországban évente 22 millió fát fognak ültetni, összesen 440 millió új fát 2040-re. A részletek kidolgozása jelenleg is zajlik.
Írország terve nem csak a fákra vonatkozik, az elektromos járművek számát is növelni akarják a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében.
A faültetés tervére a gazdák nem reagáltak túl lelkesen, hiszen az erdősítésre irányuló kezdeményezés bizonyos földhasználat-változtatásokat igényel; a gazdálkodóknak földjeik egy részét ki kell jelölniük fásításra.
Egyes szakemberek is tiltakoznak, szerintük az ember nem jól ültet fát, így a természetre kellene bízni a dolgot. Azt a megoldást javasolják, hogy a gazdáknak fizetni kéne, de nem azért, hogy fát ültessenek, hanem azért, hogy bizonyos területeken ne ültessenek semmit, lehetővé téve azt, hogy a természet maga dolgozzon.
Az emberekben van egyfajta kényszer. Nem hagyjuk, hogy a természet tegye a dolgát. Látunk egy helyet, amit a természet helyrehozott, és azt gondoljuk, hogy ez cserjés és puszta, és máris szabályozni akarjuk, míg ha csak egyszerűen hagynánk, az erdő maga elvégezné a dolgát
– fogalmazott Pádraic Fogarty, az Irish Wildlife Trust szakembere.
Valószínűleg igaza van. De figyelembe véve azt a sebességet, amellyel az ember pusztít, a kérdés az, hogy megengedhetjük-e a természetnek a luxust, hogy a saját tempójában dolgozzon?
Kiemelt kép: iStock