A lósóska sokoldalú, de méltatlanul elhanyagolt gyógynövény, mely természetgyógyászok szerint – hatóanyagait tekintve – felér egy fél patikával.
akár ember magasságúra megnő, akár ligetnyi területen is.Gyakorlatilag a növény minden része hasznosítható. Legértékesebb része az ősszel szedett gyökér, de friss tavaszi levelei és termése – magja – is gyógyhatású.
Gyökere tartalmazza a legtöbb hatóanyagot, az ebből készített főzet kis adagban hasmenés ellen jó, nagyobb dózisban viszont hashajtó hatású.
Levele ehető és ízletes. Hasonlít a sóskához, de tápanyag-tartalma – vas, magnézium – lényegesen magasabb. Borogatása nyugtató hatású. Magas vastartalma révén hozzájárulhat a vérszegénység kezeléséhez. Ilyenkor főzelékként fogyasztható, vagy szószként lehet tálalni húsok mellé.
Magját ősszel szedhetjük, és szárítva tároljuk és használjuk. Az ebből készített tea asztma, hörghurut, száraz köhögés, fáradtság, megfázás, fejfájás esetén gyógyhatású.
mint például a bojtorján, vörös lóhere, vagy pitypang, hogy átöblítsék a szervezetet toxinoktól amelyek elsődleges okozói olyan bőrbetegségeknek mint a pattanások, kelések, ekcéma, pikkelysömör és gombás fertőzések.
Címfotó: Wikimedia Commons