Még tavaly december 16-án történt, amikor a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Természetvédelmi Őrszolgálatának munkatársa, Szabó Gábor egy Észak-Amerikában őshonos kanadai ludat (Branta canadensis) észlelt a Balatonon, Siófok-Sóstó közelében, írta a nemzeti park.
A fajnak sajnos jelentős – eredetileg szökevényekből, illetve vadászati célból betelepített példányokból kialakult – populációja van Északnyugat-Európában. Az ilyen egyedek viselkedése is többé-kevésbé természetes, tehát ez is a lúd szökevény mivoltát valószínűsítette.
A faj hazánkban sem őshonos, hanem úgynevezett inváziós faj, jelenlétével az európai lúdfajokat hátrányosan befolyásolja. Mivel nagyobb testű európai rokonainál, kiszorítja fészkelőhelyeikről azokat, egyben jelentős táplálék konkurensük.
Bizonyos esetekben hibridizál is velük, ezzel is veszélyeztetve a hazai fészkelő faj genetikai állományát. Jelenléte ezért európai fészkelő fajként természetvédelmi szempontból nem kívánatos.
Bár befogása jelentős tapasztalatot igényelt, végül is kézzel történt, ami szintén a szökött eredetet bizonyítja. A madár egy zárt és biztonságos, egyéb vízi szárnyasokat is bemutató helyre került, ahol – e rövid balatoni kirándulástól eltekintve – folytathatja nyugodt életét.