Mintegy kilencven méter magas az a merantifélékhez tartozó fa, amelyre egy maláj nemzeti parkban bukkantak a Cambridge-i Egyetem és Sabah szövetségi állam erdészeti szakemberei. A fa a tudósok szerint a trópusokon növő legmagasabb lehet a világon.
A Malajzia egyik érintetlen vadonjában, a Maliau-medence erdőiben található sárga meranti (shorea faguetiana) fa 1,2 méterrel magasabb mint az eddig legmagasabbnak tartott trópusi fa, amely egy 88,3 méteres sárga meranti volt. Ez a fa a maláj Tawau-hegységben lévő nemzeti parkban nő – adta hírül a Cambridge-i Egyetem honlapja.
Az óriás fát a kutatók a terület biodiverzitásának megőrzése céljából végzett felderítő repülések során fedezték fel. A fa pontos magasságát egyetlen módon lehetett megállapítani, ha valaki felmászik rá és mérőszalaggal megméri. Egy térségbeli tapasztalt famászó, Unding Jami a közelmúltban mászta meg és mérte meg a fát.
A fa lejtőn áll, ezért lejtőn lefelé 91 méter magas, lejtőnek felfelé 88 méter. Átlagmagasságát 89,5 méterben állapítottuk meg – magyarázta David Coomes, az egyetem növénytudományn tanszékének kutatója.
A fa nagyjából olyan magas, mintha 65 ember állna egymás vállán, vagy egymásra raknának 20 londoni emeletes buszt. Néhány méterrel alacsonyabb a 96 méter magas londoni Big Bennél.
A világ legmagasabb fája a kaliforniai Redwood Nemzeti Park mamutfenyője, amely 115,6 méter.
A mérsékelt övi térségekben a mamutfenyők akár 30 méter magasabbra is nőhetnek, de a trópusokon 90 méter körüli a magassági határ. Senki nem tudja, hogy miért – tette hozzá Coomes.
A meranti fajok Malajziában, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken őshonosak. Több változatuk ismert: sötétvörös, vörös, világos vörös, sárga és fehér. Az elnevezések a fa színválasztékára utalnak. A fatörzs ág nélküli hossza eléri a 15-25 métert. A sárga meranti a Természetvédelmi Világszövetség vörös listája szerint veszélyeztetett faj – írta az MTI.
Címfotó: cedeprudente.blogspot.com