Bár az ukrán-orosz háborús helyzet növelheti a hazai görögdinnye iránti külföldi keresletet, a szakemberek ennek ellenére kihívásokkal teli szezonra számítanak, a prognózisok szerint kevesebb lesz idén a dinnye hazánkban, írta a Beol.
Az idei visszafogottság oka a termeléshez szükséges input-anyagok áremelkedése a vetőmagtól a műtrágyáig.
Immáron 2,7–3 millió forint egy hektár dinnye előállításának az önköltsége, és a világban lévő bizonytalanság miatt nem látjuk, hogy ez miként térül meg, hogyan tudunk némi hasznot termelni, ami legalább a befektetett munka eredményét visszahozza
– mondta a lapnak Ancsin László, aki 38 éve termeszt dinnyét a Békés megyei Gerendáson, de most a felére csökkentette eredeti termőterületét.
A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeb) elemzéséből az derül ki, hogy idén akár 15-20 százalékkal kisebb területen teremhet a magyar dinnye, vagyis körülbelül 700 hektárral, 2700-2800 hektárra esik vissza a görögdinnye hazai termőterülete.
Biztosnak látszik a komoly terméscsökkenés, így minden lehetőség adott arra, hogy keresleti piac alakuljon ki a tavalyi év túlkínálata után, amikor az alacsony árak miatt például Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében rengeteg dinnye maradt a földeken. Most augusztusban valószínűleg sokkal nagyobb esély lesz eladni a termést
– írta a FruitVeb elemzésére hivatkozva a Magyar Nemzet.
A 2021-es szezont sem zárták jól a magyar dinnyetermesztők. A különböző időjárási anomáliák miatt összeérett a dinnye, ami jóval alacsonyabb értékesítési árakat eredményezett.
A gazdáknak nincsenek tartalékaik, ráadásul most gyűrűzik be a szeptemberben elindult inputanyag-áremelkedés is, ami igencsak megnehezíti a dolgukat. Nem csoda tehát, ha egyesek elgondolkodtak azon, hogy a kihívásokkal teli dinnyetermelés helyett áttérjenek-e a magas jövedelmezőséggel kecsegtető napraforgó-termesztésre
– fogalmazott a portál.
A vásárlókat egyébként nem a termesztés, a dinnyetermesztők gondjai érdeklik, hanem az, hogy a megszokott minőséget kapják. A termesztők szerint a legkeresettebb továbbra is a piros húsú, ezen belül a magszegény görögdinnye.
A sárgadinnyénél a zöld húsú, úgynevezett cukordinnyét inkább csak a termelői piacokon keresik, többségében a sárgabélű gyümölcs kelendő.