A hódok számának növekedése évek óta okoz súrlódásokat az emberek és az állatok között. A vízpartokon, telkeken, parkokban a rágáskár az ország több területén, így Győr-Moson-Sopron megyében is igen jelentős. Az állatok a vízhez közel mezőgazdasági táblákra is kijárhatnak. Ezenkívül adódhatnak problémák a faj üregásásából és a gátak okozta elárasztásból is, írta meg a kisalfold.hu.
Utóbbi esetben hatósági engedéllyel lehetőség van a hódgátak elbontására. Fontos azonban, hogy elkerüljük ezt olyan területeken, ahol a vízkilépés nem veszélyeztet ilyen létesítményeket. Az elárasztások ugyanis nemcsak a biodiverzitás fenntartásához járulhatnak hozzá, hanem a táj jobb vízmegtartásához is. A klímaváltozással párhuzamosan ez egyre fontosabbá válik
– mondja Juhász Erika, a HódTérkép projekt koordinátora, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos segédmunkatársa.
Éppen ezért a készülőben lévő HódTérkép, aminek létrejöttéhez a lakosság is hozzájárul megfigyeléseivel, nemcsak egy térkép lesz. Az állatok hatásaival kapcsolatos tapasztalatokról, véleményekről is kérdezik a beküldőket, hiszen így könnyebben feltárhatóak egyedi jelenségek és nagyobb figyelmet érdemlő helyi hódhatások is.
A HódTérkép jelenleg közel 300 feltöltésnél tart, az ország más részei mellett Győr-Moson-Sopron megyéből is számos adat érkezett már, a Szigetközön túl a kisvízfolyások mellől is. A monitorozás első eredményeit legkésőbb júniusban közlik a kutatás weboldalán.
A cél olyan tudásbázis létrehozása, amelynek birtokában megalapozott javaslatokat tehetünk a hódokkal kapcsolatban az egyedi problémák kezelésére és egy országos stratégia kialakítására. Ennek magában kellene foglalnia az értékes hódhatások és hód által létrehozott élőhelyek védelmét, valamint más területek esetében a hód tevékenységébe való beavatkozást, a gördülékeny konfliktuskezelést
– mondja a koordinátor.