Látványosan pusztulnak a fenyők Balassagyarmaton – írta az Országos Erdészeti Egyesület.
A globális felmelegedés és a klímaváltozás miatt sajnos a fenyők visszaszorulnak természetes elterjedési területükre, az északi erdőkbe és a hegyvidékek 1000 méter tengerszint feletti magasságába. A tűlevelűek a nedves és hűvös éghajlatot kedvelik, és nehezen viselik a hómentes, enyhe teleket és a nyári hőhullámokat.
Egy egészséges fenyő jól védekezik a szúbogár ellen. A gyanta elpusztítja a bogarakat és lárváikat. Azonban a legyengült fák nem tudnak elegendő gyantát termelni a bogarak elleni küzdelemhez, melyek így felszaporodnak, végül a fenyves kipusztul. Ez a folyamat sajnos tovább folytatódott a közkedvelt Balassagyarmat-Nyírjesi parkerdőben található 4-B,C,D erdőrészleteiben is.
Segítenek a fáknak
Bár a természetes ökoszisztéma felbomlott ezekben erdőrészletekben, ahol egy élet véget ér, ott új kezdődik. A szél, a szajkó vagy az erdész új életet hoz magok formájában.
Az először utat törő fák, mint a nyír, juhar és kőris meghódítják a területeket, és néhány év alatt fiatal erdőt alkotnak, köztük tölgyfákkal, amelyek hosszú életkorukkal később uralják az erdőt. Egyensúlyi folyamat indul meg, és helyreáll a természetes rend.
A területen most a kár felszámolása miatt fakitermelési munkálatok kezdődtek. A fakitermelő gépek körülbelül egy hét alatt végeznek a munkálatokkal, de a károsodott terület teljes tisztítása ennél több időt fog igénybe venni. A gépi munkálatok miatt a területen a természetjárók, kerékpárosok áthaladását ebben az időszakban korlátozzák, kérik a lakosság, illetve a kirándulók megértését, türelmét.
Míg újra árnyat adó erdő magasodik majd a turistaút fölé, addig sok idő eltelik. Ezért próbálják minél előbb elkezdeni az őshonos, vegyes, klímaváltozásnak ellenálló fácskák telepítését a Nyírjesi Parkerdőben.