A mikulásvirág a karácsonyi ünnepek idején válik igazán kedvelt növénnyé szerte a világon. Népszerűségét feltűnő színű felleveleinek köszönheti, melyek piros, rózsaszín, lazacrózsaszín, sárga vagy fehér árnyalatokban pompáznak. Ezek a fellevelek teszik a mikulásvirágot ideális dísznövénnyé a karácsonyi időszakban, valódi virágai igencsak jelentéktelenek.
Hazánkban a piros fellevelekkel díszített mikulásvirág a legközkedveltebb, amely legjobban illik az ünnep meghitt hangulatához.
A mikulásvirágot Európa nagy részén karácsonyi csillag néven illetik. Ez a különleges növény ugyanúgy hozzátartozik a ünnepi időszakhoz, mint az adventi koszorú, a karácsonyfa, a csillogó fények vagy éppen a karácsonyi gömbök.
Sokak számára „egyszer használatos” növényként ismert, hiszen az ünnepek után sok esetben elveszíti szépségét. Azonban a mikulásvirág nem csak a karácsonyi időszak elmaradhatatlan dísze lehet. Megfelelő gondozással és odafigyeléssel otthonunk ékes szobanövényeként tekinthetünk rá éveken keresztül.
A mikulásvirág „poinsettia” néven is ismert, mely elnevezést Joel Roberts Poinsett amerikai nagykövetről kapta, aki Mexikóból vitte magával ezt a dísznövényt az Egyesült Államokba. Poinsett halála évfordulóján, december 12-én az Egyesült Államokban a „mikulásvirág napját” ünneplik, sokan ilyenkor ezzel a virággal ajándékozzák meg szeretteiket.
Hazánkban a karácsonyi ünnepek legkedveltebb növénye, amit általában egy szezonra vásárolnak, mert virágzásra bírni a következő évben nem egyszerű feladat, de nem lehetetlen.
Optimális körülmények között november és február között virágzik. Ha ideális körülményeket biztosítunk a számára, akkor akár 3 hónapon át a is otthonunk dísze lehet.
- Soha ne vásárolj olyan mikulásvirágot, amit hideg, huzatos helyen árulnak. A huzat és a 12 °C alatti hőmérséklet károsítja a növényt, amit a vásárlás alkalmával még nem láthatsz, mégis oka lehet annak, hogy a hazahozatal után nem sokkal lehullajtja leveleit.
- Az egészséges mikulásvirágnak épek a fellevelei. Ha sárgul, szárad a levele, ne vedd meg, mert a folyamat sokszor már visszafordíthatatlan.
- Olyan növényt válassz, amely a színes fellevelek közötti kis sárga bimbókat nevel, és ezek a még feszesnek tűnnek. Ez arról árulkodik, hogy a növény még virágzás előtt áll és jó minőségű.
- Ha kiválasztottad és megvetted a mikulásvirágodat, mindenképpen csomagoltasd be papírba a hazaútra. Ez azért fontos, mert a csomagolás megvédi a növényt a hazaút alatt a huzattól és a 12 Celsius-fok alatti hőmérséklettől. Ha megfázik a növény, elkezdi leveleit hullatni és idő előtt tönkremegy.
- Ha lehetőséged engedi, akkor érdemes akkor megvásárolni, amikor nincsen még hideg. Nem kell várni decemberig a vásárlással, az enyhébb novemberi napok a legideálisabbak arra, hogy ne fázzon meg a növény. Így elkerülheted azt, hogy az ünnepi dísznek szánt mikulásvirágod akár egy héten belül ledobja a szép, színes leveleit.
- Amikor hazavitted a megvásárolt növényt, rögtön vedd ki a csomagolásából. Semmi esetre se hagyd benne, mert a fólia nem engedi szellőzni a növényt, ami károkat okozhat benne.
- A másik fontos tennivaló az alapos öntözés, hiszen nem tudni, hogy a boltban, ahol vásároltad, mikor öntözték meg utoljára.
- Fényigénye nagy, a tűző napsütést viszont nem jól tűri.
- Télen is jótékony hatással van rá a fény, minél világosabb helyen van, annál tovább virágzik, és tartja meg színes felleveleit.
- Nyáron kiteheted a kertbe vagy az erkélyre egy közvetlen napfénytől mentes, világos helyre.
- A mikulásvirág nagyon érzékeny a huzatra.
- Nem érzi jól magát olyan szobában, ahol változó a hőmérséklet.
- Fontos, hogy olyan helyre tedd, ahol a közelben nincsen fűtőtest.
- Szeptember végétől május végéig a megfelelő hőmérséklet számára a 16-20 °C.
- Az átlagos szobahőmérsékletet, azaz a 21-23 °C-ot is elviseli, de ennél melegebb helyen hamar elpusztul.
- Ha száraz a levegő a lakásban, rakj a cserép alátétjébe kavicsokat, és spricceld meg azokat rendszeresen vízzel. Ezzel a módszerrel növeled a növény környezetében a páratartalmat.
- A mikulásvirág akkor kíván sok vizet, amikor friss hajtásokat, leveleket hoz, valamint a virágzási időben.
- Ezekben az időszakokban legyen folyamatosan nedves a földje, de ne álljon a táljában a víz.
- Érdemes néhány naponta megvizsgálnod a növényt. Ha földje kiszáradt, adj neki egy kevés vizet.
- A mikulásvirágokat általában tőzeges ültetőközegben árulják egészen kicsi, műanyag cserépben, ami nagyon gyorsan ki tud száradni.
- A tőzeget, ha csak felülről megöntözöd, akkor gyorsan átfut rajta a víz.
- A legjobb megoldás az öntözésére, ha szobahőmérsékletű vízbe teljesen megmeríted a teljes földlabdát.
- Tartsd lenyomva a vízben 2-3 percig, amíg bugyborékol. Amikor már nem jönnek a felszínre az apró légbuborékok, az jelzi, hogy a földje megszívta magát elegendő mennyiségű vízzel.
- Tápoldatozása akkor szükséges, mikor új hajtásokat, leveleket hoz és, amikor virágzik a növényünk.
- Ezekben az időszakokban használj hetente általános tápoldatot.
- Az enyhén savanyú, tőzeges virágföldet kedveli.
Ezek a növények a sötét hatására borulnak virágba. A kedvelt piros vagy fehér levelek nem a növények virágai, hanem a virágképződést kísérő fellevelek.
- Ha szeretnéd, hogy a korábbi években vásárolt növény újra bepirosodjon, úgy takard le fél napokra vagyis legalább napi 12 órára egy dobozzal szeptembertől kezdve, hogy ne érje sok fény.
- Egy sötét, fagymentes hely is tökéletes számára, ahol legalább 15-20 C° van.
- Fontos, hogy a rendszeres öntözéséről ne feledkezz meg.
- Ősszel, a virágzás előtti időszakban szüksége van 12 óra, teljes sötétségre. Ez indítja be a rügyképződést.
- Ezért egy olyan szobát keress neki, ami nappal világos, este viszont nincs megvilágítva.
- Ha ezt nem tudod megoldani, akkor szeptembertől a virágbimbók és a színes fellevelek kifejlődéséig takard le növényedet sötétedéstől reggelig, erre egy nagy kartondoboz kiváló megoldás lehet.
- A virágbimbók kifejlődését követően már nincs szüksége a növénynek a teljes, éjszakai sötétségre.
- Ha megfelelően tartod, februárig hozza virágait, áprilisig pedig megtartja színes felleveleit.
- Miután elvirágzott, és ledobta felleveleit, ültesd át tőzeges virágföldbe.
- Visszametszése is szükséges ilyenkor.
- A visszavágást körülbelül 15 centiméteres magasságban végezd el.
- A következő két hónap a növény nyugalmi időszaka, ekkor tartsd továbbra is hűvös helyen.
- Pihentetése során nem kell tápoldatozni, és csak mértékkel locsold. Fontos, hogy a két öntözés között hagyd a földjét kiszáradni.
- Júniustól, amikor már kellemes a hőmérséklet és talajmenti fagyok sem nem fenyegetnek, kiteheted a szabad levegőre.
- Fontos, hogy nem szabad kiültetni szabadföldbe, mert végzetes lesz a növény számára.
- Kint a kertben világos, de tűző napsütéstől mentes helyet keress a számára.
- Ha nincs kerted vagy erkélyed, tarthatod a lakásban is. A lehető leghűvösebb, de világos helyet keresd meg neki.
- Nyáron új leveleket fog hozni, és ebben a növekedési időszakban öntözd bőségesen, hetente egyszer pedig gondoskodj a tápanyag-utánpótlásról is.
- Amikor az éjszakák kezdenek odakint hűvösebbre fordulni – 12 fok alá süllyed a hőmérséklet -, érdemes visszaköltöztetni a növényt a lakásba.
Ha kellő odafigyeléssel, és a növény igényeit szem előtt tartva gondozzuk a mikulásvirágunkat, akkor hosszú éveken át a szeretet ünnepének legszebb ékessége lehet.