A Dunakanyar szerelem. Talán ezzel a mondattal foglalhatók össze mindazok a kis csodák és a bennük, a velük történő lélekmerülés, amelyek olyan különlegessé teszik Magyarországnak ezt a természeti kincsét. Már maga az utazás, a nagy folyónk északi kanyarulatának a megközelítése is felér egy élménydús kirándulással bármely irányból is érkezzünk meg.
E sorok írója volt olyan szerencsés, hogy közel hat évet élhetett ott, igaz, a Visegrádi-hegységet azért át kellett szelni, hogy eljusson a Dunához.
A Dunakanyar földrajzi fekvését tekintve a Duna Esztergom és Budapest közötti szakasza. A folyó e szakaszon a Börzsöny és a Visegrádi-hegység között halad, a folyásiránya nyugat-keletiről észak-délire változik. Az egyik legcsodálatosabb jelensége e lassan, hömpölyögve kanyaradó víznek, hogy az irányváltás után kettéválik a Duna és magába öleli a Szentendrei-szigetet.
A Dunakanyar folyóparti települései a jobb parton: Esztergom, Dömös, Pilismarót, Visegrád, Dunabogdány, Leányfalu és Szentdendre. A bal parton Szob, Zebegény, Nagymaros, Kismaros, Verőce, Vác, Sződliget és Dunakeszi. A Szentendrei-szigeten a legősibb település Kisoroszi, ahová még Könyves Kálmán idején települtek be oroszok; a nevét is innen nyerte. A falu határában római őrtornyok találhatók. A másik három helység: Tahitótfalu, Pócsmegyer, Szigetmonostor.
Nézze meg Sütő Máté, szegedi fotós páratlan felvételeit a Dunakanyarról:





Pilisszentlászlón szinte minden utca turistaúttá változik
Ahogy már fent említettem – bár már a Kisalföldön élünk -, mégis az egyik otthonomként tekintek e csodás falura, ahol hat évet töltöttünk el családommal. Innen a Visegrádi-hegységet átszelve két túraútvonalon is „lecsoroghatunk” Visegrádra.
A Spartacus-ösvény az ország egyik legifjabb túraútvonala, amelyről már írtunk egy részletes beszámolót. Pilisszentlászló felől a zöld jelzést követve, végig meredek hegyoldalban, az Öreg-Pap-hegyet megkerülve vezet az út lenyűgöző kilátással, különleges természeti környezetben. A túraút végül az Apát-kúti-patak völgyébe ereszkedik le, a Bertényi Miklós Füvészkerthez.
Ha egy könnyebb szakaszon szeretnénk a visegrádi Duna-partra leereszkedni, akkor a faluban a piros jelzést követve, a Honvéd utcán vezet az út, majd végig a patak mentén érünk Visegrádra.
De ha a páratlan panorámájú Prédikálószékre szeretnénk eljutni és a kilátóra felmászva elmerülnénk a Dunakanyar látványában, akkor a Kisrigó Étteremhez kell felmennünk, onnan indul a túraösvény.
Dömösről a Rám-szakadék és Dobogókő felé indul az izgalmas kaland
A Rám-szakadék maga egy vulkáni eredetű, nagyjából észak-déli irányban futó szurdokvölgy. Mélysége több helyen meghaladja a 35 métert, míg szélessége helyenként a 3 métert sem éri el. A sziklamederben állandóan csörgedezik a víz, amely hóolvadáskor és nagyobb esők idején patakká duzzad. A nehezen járható szakaszokon rozsdamentes anyagból készült létrák és kapaszkodó korlátok segítségével tudunk felmászni. A szakadékban a zöld sáv jelzést követve elérjük a Rám-szakadék felső pihenőhelyét, míg jobbra fordulva a Lukács-árokba érkezünk.
A pihenőnél az út kettéágazik, balra fordulva a sárga jelzésen haladva jutunk Dobogókőre, amely a környék egyik legnépszerűbb kirándulóhelye, a Visegrádi-hegység legmagasabb pontja. A hegycsúcson húzódik Komárom-Esztergom vármegye (Dömös) és Pest vármegye (Pilisszentkereszt) határa.
A Szigetcsúcs maga egy csoda
A Szentendrei-sziget északi részén, közel a sziget csúcsához fekszik a Kisoroszi Szigetcsúcs. Aki járt már itt, és begyalogolt a Dunába a folyó hordalékából épült kavicsos homokpadon, sosem felejti el az élményt. Mintha egy mesébe kerülne, a természet végtelensége keríti hatalmába, amikor közel száz métert sétál a térdig érő vízben és úgy érzi, hogy akár át is mehetne a túlodalra…
Egyébként itt van a Dunakanyar népszerű táborozóhelye is, a kisoroszi kemping, a rendezett területen sátorral, lakókocsival és önjáró lakóautóval szállhatunk meg.
A Szentendrei-szigeten utazva olyan érzése lehet az embernek – ha nem tudná, hogy egy folyó öleli körbe – mintha egy fennsíkon autózna, biciklizne.
Minden irányból megcsodálni a visegrádi várat
A Duna túlpartján Zebegény igazi kis ékszerdoboz. Gyönyörűen felújított Duna-parti strandján az egész család megtalálja a kedvére való szórakozást. A hegyoldalon fekvő településen érdemes szállást keresni, mert felejthetetlen panoráma nyílik a teraszokról a Dunakanyarra. Itt a Kós Károly-kilátó és a Hegyes-tető szintén remek túracélpontok.
Nagymarosról fantasztikus kilátás nyílik a Visegrádi-hegységre és a túlparti várra., a Julianus-kilátó pedig egy kellemes, közepes nehézségű túrával érhető el.

Verőcén is érdemes elidőzni egy napot, ha a környéken kirándulunk. Itt van az egyik kedvenc Duna-parti éttermünk is.
Vác gyönyörű város. Bár nem a legolcsóbb utazás, de egy kalandot megér átkompozni a túlpartra.
A Dunakanyar egy egész élet
Épp ennyi kell ahhoz, hogy minden szépségét, titkát megismerje egy ember. Ha minden évben visszatérünk ide eltölteni egy-egy hetet, akkor is találunk új élményeket, olyan sokarcú vidéke ez az országunknak.
Kerékpárral Budapestről nagyon látványos, szép környezetben lehet eljutni a Dunkanyarba és bár a fenti gyűjtésből kimaradt Szentedre, az egy másik szerelem, miként Leányfalu is, ahol kihagyhatatlan kaland bérelni egy kenut és akár megkerülni vele a Szentendrei-szigetet.
Dunabogdány sváb hagyománya is magával ragadó, Visegrád és Esztergom értékei pedig a történelmi épített öröksége okán nem is szorul külön magyarázatra.
A sorok elfogyhatnak, de az emlékeknek bőven van hely, irány a Dunakanyar, tessék szépen gyűjtögetni, megmártózni nyáron a Dunában és elmerülni az élményekben!
Csodás drónfelvételek is készültek e tájról korábban, ahogy a felhők öleléséből előbújó visegrádi várról is. És arról is írtunk cikket, hogy mikorra épülhetnek meg a luxusvillák a Dunakanyar szellemstrandján.