Meg tudnál enni annyi csilipaprikát, mint egy mókuscickány? Talán nem. Egy friss kutatás szerint ez az állat az egyetlen emlős az emberen kívül, amely szándékosan fogyaszt csípős ételeket, írja a National Geographic.
Kínai kutatók olyan mutációt találtak a faj kapszaicin receptorában, amely kevésbé érzékennyé teszi őket a kapszaicinre, vagyis a csilipaprikában található erős vegyületre.
Yalan Han, a University of Chinese Academy of Sciences tudósa és kollégái tudták, hogy a mókuscickánynak szoros a kapcsolata főemlősökkel és szeretik a csípős élelmet a természetes élőhelyükön, ami a dél-kelet-kínai trópusi esőerdőket jelenti.
A tanulmányhoz a kutatók öt vadon élő mókuscickányt és hat vadon élő egeret fogtak be, és szedtek mellé egy kapszaicinben gazdag kínai növényt a helyi botanikus kertből.
Ezután szintetizálták a kapszaicint a növényből és beadták mindkét állatfaj egyedeinek az anyagot. A csapat megmérte az állatok fájdalomérzetét úgy, hogy megfigyelték, mennyit nyalogatják az injekciók helyét. Nem meglepő, hogy az egerek aktívabbak voltak ebben az elfoglaltságban, mint a mókuscickányok.
Az evolúció során sok növény úgy alakult át, hogy durva vegyi anyagokat tartalmazzon, amely elriasztja az állatokat az elfogyasztásuktól, de ebben az esetben a mókuscickányok jöttek ki győztesen.
Han szerint a mókuscickányok szervezetében történt mutáció segíti az állatok túlélését, ugyanis így jóval több növény kerülhet fel az étlapjukra.
Kiemelt kép: Thinkstock