Mégis, mi a baj a mai ember étkezésével?

Téves elképzelés, hogy elődeink húson, szalonnán, kolbászon és kenyéren éltek. Persze ettek azt is, de ettől lényegesen változatosabban táplálkoztak.
Kapcsolódó cikkek

Őseink takarékosak és mértékletesek voltak az étkezésben. Gondoltak a szűkebb időkre és a télre is. Ez azonban nem azt jelentette, hogy nem ettek volna finom, ízletes változatos ételeket. Télen levágták a disznót, darabjait sózták, füstölték, zsírban lesütötték. Disznósajtot, hurkát, kolbászt is készítettek gondolván a télre.

A hurka, kolbász, disznósajt töltésénél finom és illatos gyógyhatású fűszereket használtak.

Elődeinknek bőségesen állt rendelkezésükre gyógy- és fűszernövény, melyeket ismertek és előszeretettel használtak a mindennapokban az ételek készítésénél. Ezeket a növényeket maguk nevelték vagy szedték kint a határban. Nem csak a mindennapi főzések során használták a gyógy- és fűszernövényeket, hanem a befőzéseknél és a savanyításoknál is.

Fotó: Pásztor Judit
Nagyszüleink még tudták, mára viszont kiveszőben a praktikus megoldások
10 alapvető tudás, amit újra meg kell tanulnunk.

Ugye milyen szívesen gondolunk vissza gyerekkorunk ízeire? Ugye milyen finomakat főztek nagyanyáink? Összefut a nyál a szánkban, emlékek villannak szemünk elé. Maradandó ízek, illatok. Mindig nagymamánkkal kötjük össze ezeket az emlékeket, élményeket, ízeket, illatokat. Éppen ezért, mert akkor még voltak ízek. Ők még értették, alkalmazták a fűszereket, gyógynövényeket.

Fotó: Pásztor Judit

Mégis mi a baj a mai ember étkezésével?

Mitől ez a sok cukor-, szív- és érrendszeri beteg? A választ lehetne bőven taglalni, de most csupán egy fontos területet említünk.

Elfelejtettünk fűszerezni. Elfelejtettük a gyógy- és fűszernövényeket. Manapság általában négy fűszert használunk. Sót, borsot, paprikát és borítunk az ételbe nagy mennyiségű ételízesítőt. Rosszabbat nem is tehetnénk ételünkkel, szervezetünkkel. Az ételízesítőben nincs semmilyen valódi fűszer vagy gyógynövény, ami elősegítené az emésztést megtámogatná szervezetünket.

Az ételízesítőnek csak 10-20% zöldség. A többi kezelt só és ízfokozó. Ezektől nagyon nehéz szabadulni. Vissza kell, hogy szokjunk az igazi ízekre. Ehhez persze idő kell.

Elfelejtettük, hogy rengeteg ízes, aromás fűszerünk és gyógynövényünk van. Elfelejtettük a használatukat. Egy pici vajon hirtelen megpirított cukkini mennyire finom egy kis kakukkfűvel, bazsalikommal meghintve. Ha megérezzük, ezeket a finom igazi ízeket rácsodálkozunk. Ültessünk a kertünkbe vagy akár csak cserépbe ezekből a csodás gyógyítókból. Elmehetünk egy jó túrára, kirándulásra és mi magunk szedhetünk ezekből csodás gyógyító, ízesítő növényekből kint a természetben. Az erdő, mező tavasztól-őszig ontja gyógyító kincseit.

Nekünk csak össze kell szednünk. Ingyen van. Használjuk hát!

További érdekességek és jóságok Judit Mamu világa oldalán.

Nagymamáink gyógyfüves kertje, avagy ízelítő a legértékesebb kerti kincseinkből
Praktikus jó tanácsok kiskertészeknek és a fűszerek szerelmeseinek.