A kukába szemetet szoktunk dobni, legalábbis a normális ember. És eléggé őrültnek, vagy legalábbis nagyon gazdagnak kell lenni ahhoz, hogy valaki pénzt dobáljon a kukába, majd barátságosan integessen a kukásautónak, miközben elviszi a pénzét a szeméttelepre. Ráadásul a szemétszállítás sem ingyenes. Nos, a helyzet az, hogy mi magyarok vagy nagyon őrültek vagyunk, vagy nagyon gazdagok, mert évente körülbelül 500 milliárd forintot dobunk ki a szemétbe. Nézzük, hogyan jön ki ez az összeg, fejtegeti gondolatsorában a pookerfood.
Statisztikai adatok szerint egy átlagos magyar állampolgár egy év alatt 350 kg hulladékot termel. Már (vagy még?) nem vagyunk 10 millióan, számoljunk 9,8 millióval! A két számot összeszorozva kijön, hogy mintegy 3,4 milliárd kilogramm szemetet gyártunk évente! Ennek a hegynyi szemétnek körülbelül az ötöde szintetikus csomagolóanyag, cirka 686 millió kilogramm.
Ha a legolcsóbb strech csomagolóanyaggal számolunk – aminek körülbelül 700 Ft kilója -, akkor ez 480 milliárd forintra jön ki. Bár ez még nem 500 milliárd, de ha ehhez hozzávesszük a többi használható, de kidobott értéket – kezdve a feleslegesen megvásárolt, és kidobott élelemmel, akkor bőven “kijön” az 500 milliárd. Riasztó nagyság!
De mit lehet tenni? A válasz borzasztóan egyszerű, a megvalósítás viszont rengeteg odafigyelést, önfegyelmet és hitet követel: nem szabad ennyi műanyag csomagolóanyagot használni feleslegesen! A cég – amely környezetbarát csomagokban szállítja házhoz az ebédet Dél-Alföld több városában – néhány tanáccsal is ellátja az ökotudatos gondolkodás irányába tartókat.
5 lépés a hulladékmentes életmód felé
- Használjunk az eldobható szatyor helyett tartós táskát minden bevásárlásnál!
- Használjunk az ásványvizes palack helyett újratölthető palackot és önts bele tisztított csapvizet – ne vegyünk ásványvizet!
- Az ételkiszállítók közül válasszunk olyat, amelyik lehetőséget ad újrahasznosítható edények használatára!
- Ha mégis használunk műanyagot, akkor azt ne a kommunális hulladéktárolóba dobjuk, hanem gyűjtsük szelektíven!
- Az ételt ne pazaroljuk, vásároljunk mértékkel!
Mint írják:
Hiszünk abban, hogy érdemes megkímélni a Föld élővilágát a tengernyi és hegynyi szeméttől, és nem érdemes a rengeteg verejtékkel megtermelt pénzt a kukába dobni!
Kiemelt kép: Pixabay