Magyarországon elsőként Kaposváron vezetik be a rendszert: házhoz mennek begyűjteni a használt étolajat az év végéig, írja az Ecolounge.
A 300 millió forintos fejlesztés keretében Kaposvár mind a 27 ezer háztartása 3 literes, szűrővel ellátott gyűjtőedényt kap, a társasházak lépcsőházainál 60 literes konténereket is elhelyeznek, továbbá két gyűjtőjárművet vásárolnak. Az edényeket chipekkel látják el, hogy mérni lehessen, ki, milyen gyakran, mennyi olajat gyűjt és ad le.
Az ország egyéb területein a használt olajat a MOL benzinkutakon vagy hulladékudvarokban lehet leadni, de sajnos legtöbben úgy szabadulnak meg a használt sütő-és étolajtól, hogy a lefolyóba öntik, ami a lehető legrosszabb megoldás, hiszen egyetlen csepp olaj akár 1000 liter édesvizet is beszennyezhet, ezen kívül a használt étolaj dugulást idéz elő a lefolyókban, de a talajra öntve is komoly károkat okoz.
Kaposvár vezetése azért határozta el a gyűjtés megszervezését, mert bár a MOL-benzinkutaknál átveszik a bioüzemanyag-készítéshez használható fáradt étolajat, még mindig kevesen élnek vele: az országban évente keletkező 50 ezer tonnányi mennyiségnek még a fél százalékát sem adja le a lakosság.
Fontos tudni, hogy a hétköznapok során keletkező leggyakoribb veszélyes hulladék fajták a különböző olajok, elektronikai hulladékok, az elromlott háztartási gépek, berendezések; az elemek, akkumulátorok; a gyógyszerek; a különböző vegyi anyagot tartalmazó szerek. Amit semmiképpen sem szabad tenni ezekkel a hulladékokkal: a lefolyóba, WC-be önteni őket; elégetni; a háztartási szemétbe dobni; és az élővizekbe vagy a talajba juttatni!
Az elhasznált olajat egy jól zárható műanyag palackban kell tárolni, és le kell adni az arra kijelölt helyeken.
Kaposváron a városvezetés bízik benne, hogy a kezdeményezés révén az olaj 30 százaléka a gyűjtőedényekbe kerül, és a kaposvári gyakorlat országossá válik.
Kiemelt kép: Pixabay.com