A Katalin név az utóbbi évtizedekben is őrzi népszerűségét, dacol a különféle névadási divathullámokkal. Ezzel párhuzamosan Katalinhoz megannyi népszokás kapcsolódik az időjóslástól a házassági jóslásig, a dologtiltástól a bálokig, írja a Netfolk.
A nap névadója, Alexandria Szent Katalin okosságánál fogva a diákok, tudósok, egyetemek, kerékkel kapcsolatos vértanúsága miatt pedig a bognárok, kerékgyártók, ugyanakkor a molnárok, fazekasok és szövőlányok védőszentje egyben. Mivel utolsó imádságában a legenda szerint Katalin a betegeknek ígért segítséget, a kórházak támogatójaként is jelen van a hagyományban, s mert a börtönben is megmaradt kitartása és ereje, a foglyok védelmezőjeként is emlegetik.
Érdekesebbek viszont a Katalinhoz fűződő néphagyományok, melyekből a Netfolk segítségével összeállítottunk egy csokorra valót.
Időjósló Katalin
- Ha Katalin kopog, a karácsony locsog, azaz ha ezen a napon fagy van, akkor a karácsony esős, sáros, enyhe lesz.
- Az iménti fordítottja is régi mondás: ha Katalinkor az idő enyhe, akkor karácsonykor fagy lesz.
- Ha Katalin szépen fénylik, a karácsony vízben úszik.
- Ha Katalinkor megállott a liba a jégen, akkor karácsonykor sáros lesz.
Házasságjósló Katalin
- A házasságra vágyakozó lányok közül akik biztosra mentek, több ágat is vízbe tettek, és mindegyiknek legénynevet adtak. A néphit szerint amelyik ág kivirágzott karácsonyra, olyan nevű legény lesz a lány jövendőbelije.
- Lányos házaknál úgy tartották, ha karácsonyra kizöldül a ” katalinág”, farsangra férjhez megy a lány.
- A jóslás hatékonyságát egyes helyeken úgy igyekeztek fokozni, hogy mezítláb mentek az ágért, különböző fákról metszették, lehetőleg lopott ágat vittek a szobába.
- A kivirágzott “katalinágat “– szinte már jegyajándékként – karácsony ünnepén a jövendőbelijének adta a lány – tehát így kérte meg a vőlegény kezét….
- Ha ezen a napon az eladósorban lévő leány hajnalban feláll a házuk udvarán lévő dombra – akár szemétdombra is –, amelyik irányból hallja a kutyaugatást, onnan jön majd a vőlegénye.
- Csantavéren, Sárosfán a legények azért böjtöltek Katalinkor, hogy megálmodják, ki lesz a feleségük.
Dologtiltó Katalin
- A nőknek nem volt szabad például kenyeret sütni.
- Doroszlón a férfiaknak nem szabadott szántani, sem befogni a kocsit. Az volt a logikája, hogy ne forogjon a kerék, mert Katalint kerékbe törték.
- Katalinkor leálltak a malmok, a kendergyárak, az összes kerekesek. A dolgozók munka helyett a templomba mentek, mert védőszentjük Katalin volt.
“Mindennapi” Katalin
- A Katalin-bálok népszerűsége ma is töretlen. Régen Katalin napjával befejeződtek az őszi bálok, lakodalmak, közeledett az adventi csendes, böjtös időszak.
- A régi időkben Katalin vásározó nap volt. Az erdélyi Gyulakután a mai napig tartanak hagyományos Katalin-napi vásárt.
- Katalin-nap a régi pásztoremberek emlékezetes napja volt, mivel ezen a napon hajtották ki utoljára a csordát.
Kiemelt kép: Pixabay