A tojásfestéstől a locsolkodásig Magyarországon számtalan nagymúltú húsvéti szokást és tradíciót ismerünk, napjainkban viszont egyre több településen jelennek meg úgynevezett tojásfák az ünnepet megelőzően, ami újdonságként hat.
Ez nem véletlen, hiszen ez a hagyomány nem köthető közvetlenül hazánkhoz, hanem nyugatról gyűrűzött be.
A tojásfa legelőször még Németországban vált elterjedtté. A nevéből nem nehéz kitalálni, hogy mit is takar a gyakorlatban, a németek nemes egyszerűséggel festett tojásokat akasztgatnak a fák ágaira.
Egyes helyeken a kertekben álló fákra helyezik fel a tojásokat, de van olyan verziója is, amikor a fák, jellemzően magnólia vagy cseresznyefák ágat vázába téve díszítik fel a lakáson belül.
A leghíresebb tojásfa a Németország keleti részén található Saalfeld falujában áll. Volker Kraft a család almafájára minden évben húsvétkor tízezer tojást akaszt fel.
A családi tradíció 1965-ben kezdődött mindössze 18 tojással, azóta évről évre nagyjából 700 tojással növelik a fadíszek számát. Így lépték át 2012-re a tízezres határt.
A világ legnagyobb tojásfáját pedig a rostocki állatkertben állították fel még 2007-ben. Megdöbbentő mennyiségű, 76 596 tojás volt rajta.
Ha valaki kedvet kapott volna hozzá: a tojásfa elkészítése rendkívül egyszerű. Keressünk egy ágat, fessünk tojást gyermekeinkkel, unokáinkkal, majd szalagra erősítve már mehetnek is a helyükre.