A villanypásztorok az erdei-mezei legeltetés velejárói, amikkel a túrázók találkozhatnak kirándulásaik során a túraútvonalakon is. Éppen ezért nem árt tisztában lenni azzal, hogy valóban veszélyt jelentenek-e az emberre nézve és mik a használatával kapcsolatos legfontosabb tudnivalók és téveszmék, olvasható a kektura.hu oldalon.
Mi az tehát, amit érdemes megjegyezni?
- A villanypásztor egy kis áramerősségű elektromos kerítés, amelyet elsősorban az állatok elkóborlása illetve távol tartása miatt használnak a gazdálkodásba vont földterületeken.
- Működhet hálózati áramforrásról, akkumulátorról, napelemmel és szélgenerátor kiegészítőkkel.
- Amikor az állat a kerítésen futó műanyag vezeték fémhuzal szálához hozzáér, zárja az áramkört és kap egy pici áramütést. Emiatt megfordul, és nem próbálkozik többször.
- Ugyanez a kellemetlen érzéssel járó áramütés az emberre nem jelent életveszélyt. Miért? Mert a villamos áram veszélyességét az áram erőssége, annak típusa, a hatás ideje, és az áram emberi testen belüli útja határozza meg. A villanypásztor impulzus generátora a másodperc töredékig tartó feszültség impulzusokat állít elő. Ezek áram értéke ugyan magas, viszont a rövid időtartam miatt nem okoznak görcsös állapotot és nem károsítják a belső szerveket, idegeket és izmokat. Persze nem állítjuk, hogy egy kellemes testmasszás, de kibírható.
- A villanypásztor vezetékeit szigetelt fogantyúk segítségével lehet kiakasztani, majd áthaladás után visszaakasztani az oszlopokra. Ekkor biztosan nincs áramütés, nem zárjuk az áramkört. Lehet úgy is keresztezni, hogy egy szigetelő ruhadarabbal vagy a hátizsákunkkal kicsit megemeljük a vezetéket és átbújunk alatta.
- Az elektromos kerítéssel ilyen módon elkerített területek minden esetben valamilyen magántulajdont, vagy gazdálkodási tevékenységet feltételeznek, így az azon történő áthaladást tegyük kellő tisztelettel. Sok esetben nem az áthaladással van a gond, hanem ha kárt teszünk a villanypásztorban, vagy ha nem akasztjuk vissza az átjárót és a jószágok kiszöknek.
A villanypásztor nem ellenség és nem turistafaló szörny, nem egy bosszantó akadály, hanem a terepi elemek része. Egyszerű technikai eszköz, ami megkönnyíti, segíti a területen jogosan gazdálkodó személyek munkáját. Tartsuk mindig tiszteletben!