Formás feszülettel gazdagodott Csesznek középkori vára – írták a Szent Mauríciusz Monostor oldalán.
A szép Krisztus ábrázolás nem mindennapi módon került a helyére, egy bencés rendi szerzetes erősítette fel a patinás műemlékre. A bakonybéli szerzeteseket a cseszneki várkapitány kereste meg még tavaly ősszel egy kéréssel.
Amikor 2021-ben várkapitány lettem, mint turizmust végzett szakember elkezdtem gondolkodni a céljaimon. Az országban számos műemlék van, nem egy igencsak romos állapotban. Egy romkápolna mai állapotában nem méltó eredeti funkciójához. Itt, a cseszneki vár gótikus várkápolnája is régen megsemmisült, így a legtöbb vendégünk csupán elsétált az egykori kápolna falai mellett, ezért ötlött fel bennem, hogy hangsúlyosabbá tehetnénk
– mesélte Amberger Dániel a Sokszínű vidéknek
A várkapitány azt szerette volna, ha nem a megszokott, “előre gyártott” kereszt kerül a falra, hanem valami egyedi, ami emlékezetesebbé tehetné a történelmi helyet. Amberger Dániel akkoriban hallott a Bakonybélben élő szerzetesekről, és arról, hogy egy ötvösműhely is működik a monostor falai között. Megkereste Vásárhelyi Anzelm testvért, aki partner volt a vállalkozásban.
Amikor a kápolna – és az új kereszt – áldása megtörtént, akkor is elmondtam, hogy egy-egy ütközet előtt gyakran többezer ellenséges katona vette körbe a várat, melyet rendszerint csupán egy maroknyi hős katona védett a túlerővel szemben. A várvédők Istenhez fohászkodtak, hiszen a régi korok emberének életében fontos helyet kapott a vallás
– magyarázta a várkapitány
Az egyedi keresztet Efrém testvér alpin technika segítségével illesztette a várfalra. Mielőtt a férfi belépett a bakonybéli monostorba, civilben ilyen jellegű munkákkal is foglalkozott.
A Gemmauríciusz műhelyben, melyet Anzelm testvér immár 2 évtizede vezet, különböző népek, például magyar, orosz, ír, etióp és kopt ötvösművészek alkotásairól készítenek a testvérek másolatokat. A régi korok és a kortárs művészek által megmintázott Krisztus-képek, keresztábrázolások az alkotók hittapasztalatát és szakmai igényességét tükrözik.
A számos középkori és néhány kortárs szakrális műalkotás nemes másolatát cinkből, bronzból vagy ezüstből készítik el. A Cseszneki Várra kikerült alkotás egy középkori korpusz, melyet a szokványos fa helyett időjárás álló fém keresztre erősítettek fel annak érdekében, hogy minél tartósabb legyen.