A megfelelő étrend és életmód kiválasztásával sokat tehetünk annak érdekében, hogy természetesen csökkentsük a koleszterinszintünket. Az alábbiakban olyan élelmiszerekről lesz szó, amelyek rendszeres fogyasztásával hozzájárulhatunk a koleszterinszintünk csökkentéséhez.
Zsírszegény tejtermékek
Az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, mint például a sovány tej, joghurt és sajt, kiváló kalciumforrások, miközben segítenek csökkenteni a telített zsírok bevételét, ami hozzájárulhat a koleszterinszint csökkentéséhez.
Omega-3 zsírsavakban gazdag ételek
A halak, különösen a lazac, makréla és tonhal, kiváló forrásai az omega-3 zsírsavaknak. Ezek a zsírsavak csökkenthetik a triglicerid szintet és növelhetik a jó koleszterin (HDL) szintjét.
Zab és rozs
A rostokban gazdag élelmiszerek, például a zab és a rozs, segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet. A rostok képesek megkötni a koleszterint, így segítik a szervezetből való eltávolítását.
Olívaolaj
Az extra szűz olívaolajban található egyszeresen telítetlen zsírsavak hozzájárulhatnak a rossz koleszterinszint (LDL) csökkentéséhez, miközben a jó koleszterinszintet (HDL) növelik.
Mandula és diófélék
Az egészséges zsírokat tartalmazó mandula és diófélék segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet. Ezek a magvak omega-3 zsírsavakban is gazdagok, ami további előny lehet.
Fokhagyma
A fokhagyma rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a koleszterinszint csökkentéséhez. A fokhagymában található alliin nevű vegyület antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik és elősegítheti a vérerek tágulását.
Avokádó
Az avokádóban található egyszeresen telítetlen zsírsavak és rostok szintén pozitív hatást gyakorolhatnak a koleszterinszintre. Az avokádó emellett tápláló és telítő élelmiszer is.
Zöldségek és gyümölcsök
A zöldségek és gyümölcsök magas rosttartalmuk révén hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez. A C-vitaminban gazdag gyümölcsök, például narancs és grapefruit, segíthetnek a szervezetnek a koleszterin lebontásában.
Az egészséges táplálkozás és a megfelelő életmód megválasztásával sokat tehetünk a koleszterinszintünk szabályozásáért. Az említett élelmiszerek rendszeres fogyasztása mellett fontos az egészséges testsúly fenntartása, a rendszeres testmozgás és az alkoholfogyasztás mérséklése is. Mindemellett javasolt szakemberrel konzultálni, hogy személyre szabott tanácsok alapján alakítsuk ki az optimális étrendünket a szív- és érrendszer egészségéért.