Patinás lámpások és veterán járművek ünnepe zajlott több napon át Csanádpalotán.
A Csanádpalotán élő Deli István országosan ismert viharlámpa gyűjtő, ő volt az egyik főszervezője a harmadik alkalommal megtartott különleges seregszemlének. A csanádpalotai Kelemen László Művelődési Házban öt országból 27 kiállító érkezett, Magyarország mellett Kanada, Horvátország, Szerbia, Románia is képviseltette magát.
A III. Országos és II. Nemzetközi Lámpástalálkozó és kiállítás június 13-án kezdődőtt a nulladik nappal, majd egész hétvégén folytatódott. Rengetegen voltak kíváncsiak a régi mesterdarabokra.
Nemcsak lámpák voltak, ez már az első kiállításnál is szempont volt számunkra. A néprajzi tárgyakat gyűjtők is elhozták a kincseiket. Sokféle gyűjteményt láthattak a vendégek, például többszáz sörös- és borosüveget is bemutattak a kiállításon. A világon egyedülálló – több mint 500 darabos – gyógyszeres üveggyűjtemény is érkezett. A mívesen kimunkált darabok mindegyikét a történelmi Magyarország területén gyártották
– mesélte Deli István főszervező.
A gyűjtő hozzátette, nem csak lámpásokban gyönyörködhettek a látogatók. Katona Attila Debrecenből az ország legnagyobb vetránkerékpár gyűjteményének tulajdonosa is bemutatta féltve őrzött darabjait, ő naponta többször is tartott velocipéd bemutatót az érdeklődőknek.
Nem először szerepelt Csanádpalotán egy romániai gyűjtő, aki otthonában egyedi lámpákat is készít. Florin Oana idén bemutatta azt is, hogyan készít el egy patinás tárgyat. A mester által Csanádpalotán megalkotott lámpást a rendezvényen elárverezték.
Deli István gyűjteménye az országban szinte egyedülálló, a kiállítás előtt mintegy 812 darab lámpás volt a gyűjtő birtokában, aki elmondta, hogy a rendezvénynek köszönhetően további 30 darabbal gyarapodott a kincsestára.
Az találkozó ideje alatt a csanádpalotai Asztalos P. Kálmán Tájházban egy veterán autó- és motorkiállítást is rendeztek. Makóról, Szegedről, Kistelekről és Hódmezővásárhelyről érkeztek a patinás járgányok és vasparipák Palotára.