Életmód

Gyárkéményből mentett gólyát a kecskeméti darutenyésztő

BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont
BirdMania - Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont
A nagy zuhanást átélt madárnak szerencsére nem esett baja.

Július utolsó napján a kora reggeli órákban érkezett bejelentés a Nagykőrösi Önkormányzati Tűzoltósághoz – ők azok, akik már többször siettek a kocséri gólyák segítségére is az évek során – , hogy Nagykőrösön az egyik régi, már használaton kívüli konzervgyári ipari kéménybe beleesett egy gólya.

A helyszínenre érkező tűzoltókat a kémény kürtőjében ijedt, de harcias – a zuhanást látható sérülések nélkül megúszott – fiatal gólya látványa fogadta. A tűzoltók telefonon Márton András dömösi madármentőtől kértek szakmai segítséget a befogáshoz, megelőzendő, hogy akár az emberben, akár a gólyában kár keletkezzen. S persze a gólyát át is kellett nézni, hogy esett-e baja, ereszthető, vagy mentőhelyre kell szállítani.

Mivel nekem bő két óra lett volna az út a helyszínre, kis türelmet kértem, mig keresek valakit, aki alkalmas a feladatra és közel is van. Pogány Miklós barátomat kerestem, aki elsőre picit meglepődött, majd vérbeli madarasként csapot-papot otthagyott, autóba ült, s Kecskemétről 15 perc alatt a helyszínre ért

– idézte fel a történteket Márton András.

Pogány Miklós egyebek közt egzotikus darvakat tenyészt, és aki egy mandzsúriai darut meg tud fogni, úgy, hogy szeme is maradjon, a daru se sérüljön, annak egy gólya nem lehet kihívás, még akkor sem, hogy négykézláb, szűk helyen a gólya megfogása nem egyszerű mutatvány.

Míg odaért, telefonon pontosítottuk a teendőket, majd alig pár perc elteltével hívott: madár megfogva, átnézve, törés nincs, látható sérülése nincs, keze és lába működik. Mehet? – kérdezte, én pedig mondtam, hogy ez esetben hadd menjen

– mesélte a dömösi madármentő.

A gólya sétált egy darabig, majd felszállt, tett egy kört, és a szomszédos ipari kémény tetején landolt, de ezúttal a beleesés részt már kihagyta.

Ezúton is – ismételten – köszönjük a Nagykőrösi Önkormányzati Tűzoltóság gólyabarát hozzáállásat, munkáját, a mentést

– tette hozzá Márton András.

Márton András madármentő többször szerepelt már híradásokban. Az egész országot bejárta például az a hír, miszerint idén tavasszal nyolcadszor tért vissza dömösi kertjébe röpképtelen párjához a gólyamama. Néhány éve különleges afrikai gólya érkezett a dömösi madármentőhöz, aki a libanoni nagykövetséghez szervezett tüntetést az ázsiai országban zajló barbár gólyamészárlás ellen.

Kapcsolódó
Százezernyi gólya indul a szellők szárnyán Isztambulból Afrikába
Felemelő látvány a gyülekezés és a fegyelmezett összetartás.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik