Ha az az érzésünk, hogy több mérgező anyagot hasznáukl, mint amennyire a növényeknek valójában szükségük van, akkor olvassuk el az alábbi használati útmutatót.
A természetnek sosem volt szüksége arra, hogy peszticidekből, gyomirtókból, műtrágyából álló kémiai koktélokat igyon ahhoz, hogy életet adjon a teremtményeinek. Szabadítsuk meg hát az összes mérgező „varázsitaltól” és cseréljük le azokat csupa természetes vegyületre! Hívjuk segítségül a jótékony rovarokat, ne nyúljunk rögtön a mérgekhez, amelyek ránk és a természetre is veszélyesek!
A komposzt a „kertészkedés aranya” – az organikus hulladékot így nagy kár lenne kukába dobni és elveszíteni. A leginkább növényi kerti és háztartási hulladékot gyűjtsük külön komposztnak. Termékennyé teszi a talajt, táplálja azt, és a növények is meghálálják! Eltekintve a gyökerek egészséges fejlődésének serkentésétől, a gazdag és jótékony komposzthasználata javítja a talaj összetételét, levegőzését és a vízmegtartó képességét. A komposztálási folyamatot gyorsíthatod giliszták segítségével.
Kevesebb energiát igényel a tárgyak újrahasznosítása, mint az újak előállítása, vásárlása. Palánták karózásához válasszunk inkább egy felesleges ágat, seprűnyelet vagy csövet ahelyett, hogy boltban vásárolnánk karókat. A kertben emellett számtalan újrahasznosításra van lehetőség: például kaspó kilyukadt lábasból, pad kidőlt fából.
Nincs annál nagyobb élmény, mint megtermelni a saját ételed. Beleharapni a saját paradicsomba, leszedni az első barackot a pici fáról – utánozhatatlan élmény. Amellett, hogy tetemes összegeket spórolhatunk, így juthatunk a legfrissebb zöldségekhez, gyümölcsökhöz. Ebéd előtt elég kiszaladni a kertbe egy kis salátáért, paradicsomért, paprikáért és olyan salátát készíthetsz, amiben még a napfény is érződik.
A városlakók, ha rendelkeznek egy talpalatnyi zöld területtel, az jelentősen befolyásolhatja a pszichikai-fizikai szintjüket. Kipróbálhatjuk az ásás és az érett termés szüretelésének örömét. A közösségi kerteknek általában van helyük a közös komposzthoz, szóval, ha nincs helyünk otthon egy hordónak a sajáthoz, akkor ott is elhelyezhetjük.
A fenntartható kert másik alapvetése, hogy olyan növényeket ültetünk, amelyek a helyi flórát szeretik. A helyi klimatikus viszonyokhoz igazodva könnyebb lesz a növényeket nevelni és életben tartani. Természetesen ezeknek kisebb a műtrágya és víz igényük és ezzel egyidőben a betegségekkel szemben is ellenállóbbak.
Az esővíz gyűjtésére érdemes ciszternát építeni. Az esővíz lágy, klórmentes, így kiválóan alkalmas öntözésre, autómosásra, de wc öblítésre, tusolásra és mosógép használathoz is alkalmazható. A spórolás mellett nem elhanyagolható, hogy a növények jobban szeretik és lágysága miatt jobb a mosóereje is.
Néhány ügyes és hasznos szokás elsajátításával csökkenthetjük nagymértékben a felhasznált víz mennyiségét, különösen a száraz és tikkasztó nyári napokon. Ha a földet befedjük mulccsal és komposzttal, akkor visszatarthatjuk a vizet és megakadályozhatjuk a párolgást. Ezen kívül az öntözőcső vagy a csöpögtető öntözés, sőt a permetező is csak az 50%-át hasznosítja a víznek. A kora reggeli locsolással elkerülhetjük a víz párolgását és a szelet.
Ne öntsük ki a vizet, amiben fürdünk, zuhanyzunk. Az a víz, ami kútból jön, vagy a kádból, zuhanyzóból, az nyugodtan használható öntözésre.
Peszticidektől mentes kertet alkossunk, hogy védelmezd a beporzó barátaink – úgy, mint a pillangók és méhek – egészségét. Ültessünk bőségesen olyan növényeket és virágokat, amiket ezek a rovarok szeretnek. Kiderült, hogy az olyan kert, amiben 10 vagy annál is több fajta színes növény van, az könnyen magához csalogatja a pillangókat, méheket és a madarakat.
Annak tudatában, hogy az emberi élet nagyban függ a méhektől, már érthető, hogy miért olyan fontos elősegíteni pár virággal a boldogulásukat. Ők közreműködnek a kertünk beporzásában, mi segítünk nekik egy oázis kialakításával a lakóhelyük megteremtésében, megóvásában.
Szeméttermelésünket csökkentsük azzal, hogy nem feldolgozott, agyoncsomagolt terméket vásárolunk, komposztot készítünk, szelektálunk és a kidobandó dolgokat megvizsgálod, hogy nem jó-e még valamire. Használjuk újra a komposztot és a faforgácsot a mulcsoláshoz vagy az esővizet a kert öntözéséhez. Ez elvesz egy keveset az idődből és energiádból, de tedd ezt meg a környezetedért.
Újrahasznosítással megóvhatod a természeti erőforrásokat és a nyersanyagokat, míg az „újravásárlás” azt jelenti, hogy olyan termékeket keresünk, ami fenntarthatóak a környezet számára. Vegyünk például napelemes kültéri lámpát az elektromos helyett.
Legyünk aktívak. Ha a közeletekben nincs még közösségi kert, kezdjünk szervezni egyet! Osszuk meg szabadon a tapasztalatainkat a közösségi kert résztvevőivel, iskolában vagy szomszédokkal – azokkal, akiket érdekelnek az érveink.
Szerző: Zeke Andrea
Kiemelt fotó: pixabay.com