Ismerjük meg: citromfű, indiai fűszercirok vagy moldvai sárkányfű?

Illatuk hasonló, de gyógyhatásuk kevésbé, így nem árt, ha figyelünk.
Kapcsolódó cikkek

A kiskertek nagy kincse, sokak kedvenc teája, itala készül a citromfűből.

Citromfű avagy méhek füve

Anyanövény a Melissa officinalis, azaz a citromfű, régiesen méhfű. A melissa, melitta görög szó, mely méhet jelent. Artemisz epheszoszi templomának papnőit nevezték melisszáknak, azaz méheknek, mivel Artemisz – és sok más istenség, pl. Krisna, Visnu – hűséges kísérőinek a méheket tartották.

Mediterrán eredetű évelő lágyszárú, de a régi termesztések nyomán hazánkban már többfelé vadon is előfordul. Valamivel jobb minőségű a levéldrog /Melissae folium/, majdnem ugyanilyen a virágzó föld feletti része /herba/ drogja: Melissae herba.  A levelet és a herbát a virág bimbós állapotában kell gyűjteni, ekkor a leghatékonyabb. Évente kétszer is vágható, de nem szabad hagyni elmagzani, mert idővel a kert minden részén citromfű fog nőni.

Adagolása: 1-2 púpozott teáskanálnyi drog csészénként, melyet forrázunk, napi akár több alkalommal is ihatunk.

A citromfű hatása

Régi felismerés, hogy nőkre sokkal jobban hat a citromfű, mint férfiakra. A jó öreg Paracelsus /1493-1541/ is a melisszából állította elő ,,quinta eesentia-ját”, mely a ,,vénasszonyokat is ifjúkori minéműségre varázsolja vissza”.

Mit tud a moldvai sárkányfű?

moldvai sárkányfű /Dracocephalum moldavica/ gyakorlatilag a citromfűvel megegyező illóolajat tartalmaz, csak éppen nagyságrenddel többet. És ezen növény teája már szokásos adagolással is élénkítő hatású!
Nem véletlen, hogy 1988-ban egy pécsi gyógyszerész szabadalmat jelentett be egy teakeverékre, mely nem volt más, mint a citromfű és sárkányfű keveréke. A szabadalmi igénypont: ,,Eljárás frissítő hatású gyógytea keverék előállítására” szólt.
Nincs új a Nap alatt! A valamikori Karmelitaszesz, mely jórészt nagy töménységű citromfű esszenciát tartalmazott, éppen élénkítő hatása miatt is volt keresett szer.

Fotó: pixabay.com/ Sárkányfű

A citromfű csak csekély mennyiségű illóolajat tartalmaz. Ezért a gyakorlatban a legalább nagyságrenddel több és nagyon hasonló összetételű illóolajat tartalmazó két másik növényből is ,,citromfű olajat” párolnak le. Egyik a már említett egynyári, kertben is jól termeszthető, mutatós moldvai sárkányfű /Dracocephalum moldavica/, másik pedig az ázsiai citrom nárdus  vagy indiai fűszercirok, a Cymbopogon citratus, melyet ott tömegesen termesztenek.  Ez utóbbinak is van jónéhány pozitív egészségügyi hatása van, többek között emésztési problémák elleni gyógyírként, továbbá hatékonyan használhatjuk koleszterin és vérzsír csökkentésére is. A növényt lázfűnek is nevezték, mert főként a láz csillapítására használták.

Bármelyiket is használjuk, figyeljünk arra, főként illóolaj vásárlásakor, hogy megbízható helyről és jó minőséget válasszunk, akkor biztos, hogy azt kapjuk, amit használni szeretnénk és nem az olcsóbb indiai citromfüvet a melissa helyett.

Fotó: pixabay.com

Levegő illatosításánál mindhárom növény illóolaja harmonizál a citrom, geránium, grapefruit, ilang-ilang, levendula, zsálya, narancs, rozmaring, teafa illóolajokkal.

Szerző: Kovács Péter Zoltán

Illatozz rozmaringot, 75 százalékkal képes javítani a memóriát
Már Shakespeare Hamletjében is elhangzik: „Itt van a rozmaring, hogy emlékezz reám!”