Grosz Tamás nagykörűi hobbikertész a különleges és hagyományos növények nagy barátja és szakértője, aki többször beavatta már olvasóinkat ezek termesztésébe, kulisszatitkaiba. Ezúttal egy újabb, sokoldalúan felhasználható növényt mutat be a szakember.
Bazsalikom
Jellegzetes illatú, rendkívül változatos alakú növény. Termesztése hazánkba egyszerű, bár a hideget nem szereti, könnyen elfagy.
Egyéves lágyszárú növény. Magjának optimális csirázása 18-20 fok. Az időjárás alkalmi lehűléseire lassú fejlődéssel válaszol.
Legjobban a vályogos, homokos talajt kedveli. Öntözővizében használjunk kálium tartalmú műtrágyát, így fokozhatjuk illóanyag termelést.
A bazsalikom cserépben is nevelhető. Szabadföldi termesztésre csak május közepe után érdemes, amikor a talajmenti fagyok már elmúltak.
Lehetőleg szélmentes helyre ültessük.
Betakarítása július közepén, virágzás előtt ajánlott.
A hajtásokat az első elágazás fölött jó 8 centiméteresre vágjuk le. Szárítható, bár ebben az esetben jelentősen veszít illó- és zamatanyagaiból.
Eltehető még olajban, vagy ecetben is, de a legeredményesebb, ha alufóliára rétegezve lefagyasztjuk. Bármikor elővehetjük, könnyen törhetünk belőle darabokat.
A népgyógyászat több betegségre is használja. Ismert a szélhajtó hatása, valamint köhögéscsillapításra, étvágyjavításra is használják. Alkoholos kivonata szájvizek alkotórésze.
A mediterrán konyha közkedvelt alapanyaga. Több változata van, melyeket szívesen használnak a világ szinte minden konyhájában.
Kellemes aromája miatt pizzafélék, levesek, mártások, tojásos, paradicsomos ételek ízesítésére kiváló, de üdítő- és alkoholos italok receptjeiben is használatos.
Főzéskor csak utolsó percben tegyük az ételbe, mert “elviszi” az ízét.
Olvastam, hogy légyűző hatású, ezért kipróbáltam. Egy cserép görög, kis levelű bazsalikomot az asztalra helyeztem és tényleg használt. Eltűntek a legyek
– írta ismertetőjében a szakember.
A bazsalikom termesztésének további kulisszatitkairól és felhasználási módjairól Grosz Tamás szívesen ad tájékoztatást Facebook oldalán, vagy e-mailben a ragokamuvek@gmail.com címen.