Sok a bizonytalanság, ha kezdő kertészként a moha és zuzmó témakörében kutakodunk. A moha és a zuzmó közötti fő különbség az, hogy a moha egy primitív növény, amely differenciálatlan növényi testet tartalmaz szárakba, levelekbe és gyökerekbe, míg a zuzmó a gomba és az algák vagy a cianobaktériumok közötti szimbiotikus kapcsolat eredménye.
A zuzmók a tévhittel ellentétben nem károsítják a fákat, mivel táplálékukat saját maguk önállóan készítik. A kéreg- és áglakó zuzmók mellett vannak szikla-, levél és talajlakók is. A mohák sok helyen a zuzmókkal együtt is megjelenhetnek, de leginkább akkor zavar, ha a zöld gyepünkben megjelenik, esetleg átveszi az uralmat.
Egyszerű megfigyeléssel is megállapíthatjuk, hogy a moha sok helyen nő, ahol más növények nem. Nincs gyökérrendszerük, leveleiken keresztül szívják fel a vizet és a tápanyagokat. Foltokban vagy szőnyegekben nőnek, alig tapadnak a felülethez, amelyen nőnek. Nem is virágoznak, és nem hoznak magokat. Ehelyett úgy szaporodnak, hogy az apró szárakból felszabaduló spórákat szórják ki.

A legtöbb gyomnövénytől eltérően, amelyek agresszíven versengenek a vízért és a tápanyagokért, a moha csak ott növekszik, ahol nem kell versenyeznie. Ha a spórák olyan helyen landolnak, ahol növekedhetnek, akkor meg fognak nőni. Ha már létezik erősebb növényi jelenlét, a mohaspórák nem tudnak versenyezni.
A moha pusztán egy mögöttes probléma tünete. Ha megjelenik a pázsiton, az azt jelenti, hogy a fű gyenge vagy haldoklik azokon a területeken. Felvetődik a kérdés, mit tehetünk?
Két lehetőség közül választhatunk:
- Első lehetőség – hagyjuk békén.
- Második lehetőség – távolítsuk el a mohát.
A moha nem károsítja a gyepet. Egyszerűen ott növekszik, ahol a fű nem tud, így ezesetben a semmittevés fantasztikus lehetőség. Mi baj lehet? A moha zöld, és beleolvad az udvar többi részébe, ha a fű megnő, ráadásul a moha sokkal kedvesebb a mezítlábhoz, mint a fű.
Olyan helyen növekszik, ahol más növények nem tudnak, kitöltve azt, ami egyébként csak foltot hagyna. A növények sokfélesége kulcsfontosságú a pázsit általános egészsége szempontjából, így az egész udvar számára jót tesz, ha nem csak a fű nőhet.
A természet szerelmeseinek a moha újabb élőhelyet biztosít az apró rovarok számára, amelyek a sötét, nedves helyeket kedvelik.
A moha magára hagyása sokkal kevesebb erőfeszítést igényel, mint a moha eltávolítása. Semmibe sem kerül kilépni az ajtón, megnézni a pázsiton növő mohát, vállat vonni és hagyni. Ugyanez nem mondható el a második lehetőségről.

Ha egyszerűen nem akarunk mohát az udvarunkon, ne aggódjunk, meglepően könnyen eltávolítható, hiszen nincsenek gyökerei.
Gereblyézzünk
- A gereblye könnyen felkaparja a mohát, és eltávolítható a talajról. Valljuk meg, hogy a gereblyézés akkor a legegyszerűbb, ha csak mohafoltokkal kell megküzdenünk.
- Ha eltávolítottuk, akkor tegyük komposztkupacba. A moha kiváló a komposztban.
- Ha pedig háborút üzenünk a kertben lévő mohának, fontos tudnunk, hogy mi teszi lehetővé annak növekedését. Ellenkező esetben újra megjelenik. Számos oka lehet annak, hogy mohásodik a kert, amelyek mindegyike abból fakad, hogy a fű nem képes megnőni az adott helyen.
Vizsgáljuk meg a talajt
- A gyenge fű legnagyobb oka a talajproblémákra vezethető vissza, beleértve a tömörödés vagy a túl sok agyag miatti rossz vízelvezetést. A rossz vízelvezetésű terület, ahol víz áll vagy lápos, nem alkalmas az egészséges gyepre.
- Szerencsére sokszor csak néhány helyen van vízelvezetési probléma. Ha a pázsit nagy területein heves esőzés után gyakran áll a víz, fontoljuk meg az erdőkert kialakítását, ami segít felfogni és a talajba juttatni a felesleges vizet.
- A moha szereti a savas talajt. Ehhez képest a gyepfűnek 6,0-7,0 pH-értékre van szüksége ahhoz, hogy jól működjön. A túlságosan savas talajt mész hozzáadásával korrigálhatjuk.
- A talajvizsgálattal nemcsak a talaj összetételét fogjuk sokkal jobban megérteni, hanem részletes információkat is nyújtanak a tesztelés során feltárt problémák kijavításáról. Milyen műtrágyákat vagy termékeket használjunk, mennyit és mikor alkalmazzunk.
- Ezen kívül jó módszer arra is, hogy vetőmagjavaslatokat találjunk a kertünkben jól teljesítő fűfajokhoz, beleértve azokat is, amelyek árnyékban is növekedhetnek.
- Az erősen tömörített talajú területeket szellőztessük át, majd szórjunk komposztot a hiányos területekre.
- A fák alatt és az erdő szélén gyakran találhatunk mohát, éppúgy, mint árnyékban. A pázsit túlzott árnyékos részei mindig hajlamosak mohásodásra. Vágjuk vissza a cserjéket vagy a fákat, hogy több fény jusson be a talajba.

Vágjuk rövidre a füvet
- A fű túl rövidre nyírása meggyengítheti vagy tönkreteheti a füvet, így a moha könnyebben megvetheti a lábát. Hagyjuk egészségesen a pázsitot, és összességében kevesebb problémánk lesz. Lehetőség szerint ne nyírjuk a füvet 7-8 cm-nél rövidebbre.
- Mérlegeljünk, és ha tehetjük, hagyjuk békén a mohát!
- Mint sok gyepápolási probléma, a moha is csak azért jelent gondot, mert elvárásaink szerint mohamentesnek és gazmentesnek kell lennie a „tökéletes” gyepnek. Ha el tudjuk engedni vágyunkat, hogy elérjük az elérhetetlent, a puha mohaszőnyeg itt-ott örvendetes kiegészítője lehet az otthonunkat körülvevő zöldfelületnek.