Kertünk-Portánk

Fillérekből újította fel a panellakás fürdőszobáját a kétgyerekes anyuka

Renáta saját terveit váltotta valóra. Vödör, ecset, zománcfesték és néhány vinyl tekercs mellett jó ízlés és ügyes kezek kellettek a varázslathoz.

A Tolna megyei Bonyhádon élő Ferencz-Kasza Renáta férje külföldön dolgozik, így nincs könnyű helyzetben, bár a nagyszülők gyakran segítenek neki a hétköznapokon. A fiatal anyuka a két gyermekkel járó feladatok megszervezésén kívül saját karrierjével is foglalkozik. A nagyobb srác hatéves, a kisebbik pedig kettő, így szeptembertől egyik gyermek az óvodát, másik az iskolát kezdi.

Renáta a második fiú születését követően kezdett el hosszabb távon tervezgetni, mivel az ő érkezése sok mindent felülírt az addigi hétköznapokkal kapcsolatban.

Úgy éreztem, feltétlen változásokra lesz szükség ahhoz, hogy kialakítsunk egy olyan életvitelt, ami a családunk minden tagjára nézve kényelmesebb, élhetőbb, mint a korábbi. Az egyik legfontosabb szempont az, hogy elérhető legyek a gyerekeim számára. Ebből adódóan nem tudtam már elképzelni azt a felállást, hogy visszamegyek a nyolcórás munkahelyemre, ahol szintén jelen kell lenni és helyt kell állni minden mással egyidőben

– mesélte Renáta a Sokszínű vidéknek.

Édesanyja pécsi panellakásában a tenyérnyi fürdőszoba felújítását Renáta maga tervezte és végezte, és a végeredmény önmagáért beszél. Tip-top fürdőszobát varázsolt a hagyományos, megszokott helyiség újragondolásával, melyről egy posztban számolt be a Facebookon.

Kifejezetten alacsony költségvetésű felújítás volt, és szeretett volna másoknak ötleteket adni azzal, hogy megmutatja a végeredményt. Három nap alatt végzett vele bontás, kosz és káosz nélkül. Csempét festett, a padlóra egy fa mintázatú vinylt fektetett, és újra zománcozta a kopottas kádat.

A hölgy kreativitását saját vállalkozásában dekorfalak készítésében is kamatoztatja. Ferencz-Kasza Renátával beszélgettünk a kis költségvetésű, „csináld magad” felújítás rejtelmeiről.

Ferencz-Kasza Renáta

Nem kevés kreativitásról és kiváló ízlésről árulkodnak a képek. Volt korábban hasonló, akár építőipari tapasztalata?

Alapvetően egy kreatív embernek tartom magam, szeretem mindenből kihozni az előnyöket, a szépet. Imádom az olyan megoldásokat, ahol több szempontot figyelembe véve, egyedi ötletek alapján lehet létrehozni valami különleges dolgot.

Időnként bizonytalanságokkal teli úton jutottam el addig a határozott pontig, amikor azt éreztem, megtaláltam az alkotó szenvedélyeimhez a testhezálló irányt. Tavaly jelentkeztem Szandavári Emese designfestő pécsi képzésére. Emese egy nagyszerű ember, akiből sugárzik a jóság, nagy tudású tanító, művész és szakember egy személyben. A munkái minden négyzetcentiméteréből az őt jellemző kifinomultság tükröződik vissza, ami teljesen magával ragadott már az első perctől kezdve.

Az általa megszerzett tudás ösztönzött arra, hogy minden mást kizárva már kizárólag a dekorfalfestésre fókuszáljak. Jelenleg korábbi kereskedelmi-gyógyászati vonalról letérve, épp a saját dekorfestő vállalkozásom indításán dolgozom teljes gőzerővel. Lényegében ezen a vonalon kerültem kapcsolatba az építőiparral.

Ferencz-Kasza Renáta

Honnan jött az inspiráció a munkához?

Az első lökést anyukám Pécsen bérelt lakásának igencsak elöregedett, borzalmas állapotban lévő parányi panel fürdőszobája adta. Szerettem volna egy olyan megoldást találni a felújítására, ami minden fontos szempontot figyelembe véve, a legideálisabb lehet számunkra. A cél az volt, hogy a lehető legkisebb anyagi ráfordítással egy komfortos, könnyen tisztán tartható és kellemes teret alkossunk.

Ferencz-Kasza Renáta

Mit kellett felfrissíteni a fürdőszobában?

A munka során megoldást kellett találni a régi kopott csempe, a padló és a kád felújítására.

Saját maga tervezte meg, milyen legyen a fürdőszoba?

Igen, a folyamat ott indult el, hogy kialakult a fejemben egy elég határozott kép. Mindenképp világos, naturális színekben gondolkodtam, hogy ne legyen nyomasztó hatása az egyébként is pici helyiségnek. A fahatású padlóval igyekeztem a még melegebb összhatást fokozni. Ezek a színek tökéletes harmóniában vannak a fekete kiegészítőkkel, dekor elemekkel. Együttes használatukkal sikerült egy kellemes, otthonos és egyben ízléses hatást elérni.

Ferencz-Kasza Renáta

Hogyan oldotta meg a burkolatokat? Honnan tudta, hogyan kell ezeket a munkákat elvégezni?

Mivel eleve kizártuk a nagyobb költségvetésű, bontással, zajjal, nagy kosszal, burkolással járó munkálatokat, egy alapos vízkőoldást, zsírtalanítást követően, a csempét egy barkácsáruházakban is kapható kétkomponensű csempefestékkel festettem két rétegben, mindegyik réteg után egy napot száradt a felület.

Ezután következett a padló, ahol a klikkes, illetve a tekercses vinyl közül a számomra legegyszerűbb, második opcióra esett a választásom. Szerencsém volt abból a szempontból, hogy a régi padló felületén nem voltak nagyobb sérülések, így miután a padlóvásárláskor elláttak mindenféle jótanáccsal, ezután már csak a méretre szabás, a ragasztás és azt követően a szegélylécek felhelyezése maradt hátra.

Ferencz-Kasza Renáta

A régi kádat is vadonatúj köntösbe öltöztette. Milyen technikával dolgozott?

A kád esetében, az eredeti képen jól látható, hogy az előlap valamiféle préselt lemezből készült, ami az idő során szintén nagyon elhasználódott, alulról már mállott szét az anyag. Ezt is feltétlenül el szerettem volna takarni, így lecsiszoltam a használhatatlan részeket, majd a padlóból megmaradt vinyl-ből szabtam és ragasztottam rá egy darabot, ami tökéletes összhangba került a padlóval.

Maga a zománcozott kád teljes felületén egységesen érdes és durva, fürdésre abszolút alkalmatlan állapotban volt. Szerencsések voltunk, mert nagyobb felverődés vagy rozsdafolt nem volt rajta. Emiatt egy olyan zománcfestéket választottam az átfestéséhez, ami alapozó és festék is egyben. Három egyenletesen vékony rétegben kis festőhengerrel, rétegenként egy éjszaka száradással készült el. A vízzáró szegély is egy nagyon praktikus és könnyen felhelyezhető megoldás a kád melletti tömítésre.

6 fotó

Minden munkafolyamatnál ügyeltem arra, hogy tiszták, zsír- és vízkőmentesek legyenek a felületek, elkerülve a foltosodást és a lepergést. Tisztában vagyok vele, hogy ezek feltehetően ideiglenes, pár évre szóló megoldást fognak jelenteni, de az a véleményem és a tapasztalatom, hogy pár nap alatt alig ötvenezer forintos anyagi ráfordítással megéri belevágni hasonló átalakításba.

Ezt az opciót azoknak ajánlom, akik hozzánk hasonlóan nem szeretnének vagy tudnak tetemesebb összeget rááldozni egy teljeskörű felújításra, és nem restek pár évente újra foglalkozni az esetlegesen megkopott felületekkel.

Korábban már bemutattunk Renátához hasonló kreatív háziasszonyokat, köztük akadnak olyanok, akik hölgy létükre férfias munkákat végeznek. Egy megkopott szépségű panellakásban gyönyörű “vidéki parasztházzá” változtatták az enetriőrt. Egy Angliában élő magyar hölgy élete párjával közösen alakított ki “amerika retró” konyhát a lakásban.

Kapcsolódó
Két kezükkel tettek csodát a Kádár-kockával
Mindent maguk építettek, csak a villany, a fűtés és a vízvezeték szereléséhez hívtak szakembert, és bár a munka nagy része elkészült, a kertrendezés, teraszépítés lesz még egy nagyobb falat.
Olvasói sztorik