Ha ezt öntöd a veteményes köré, a meztelencsigák soha többé nem lepik el a kertet – írta a Blikk Rúzs.
Amint a tavaszi esők elerednek, megkezdődik a csigainvázió. A hívatlan vendégek megtámadják a virágágyásokat és a veteményeseket. A falánk puhatestűek a gyökérig képesek felfalni a növényeket. A kávé lefőzése után gyakran marad kávézacc, melyet érdemes felhasználni a csigák elriasztására.
A nagy adag koffein remekül taszítja a csigákat. Egy-két százalékos koncentrációjú oldat két napon belül elpusztíthatja őket. Az arabica 0,8-1,4 százalék koffeint tartalmaz, míg a robusta még ennek több mint kétszeresét is. Ezért az erős kávé hatékony növényvédő szer lehet.
A növények védelméhez főzzünk egy csésze erős kávét, és miután kihűlt, öntsük a növények körüli talajra. Tisztában kell lenni azzal is, hogy a magas koffein-koncentráció a hasznos rovarokat és földigilisztákat is elriaszthatja, és negatívan befolyásolhatja a növények egészségét.

Egy új módszer a csigák ellen
A kávé mellett a kávézaccot is kiszórhatjuk a növények köré, így természetes védőgátat hozunk létre. Az őrlemény nemcsak megnehezíti a csigák mozgását, hanem szaggátlóként is működik. Egyes növények számára tápanyagként is szolgál, mivel foszfort, káliumot, magnéziumot és nitrogént tartalmaz.
Vegyszermentes megoldások
A növények védelméért a csigák elé fizikai akadályt állíthatunk, például tojáshéjak szétszórásával. A csigák nem tudnak átmászni rajtuk, ugyanakkor ásványi anyagokkal látják el a talajt. Ha olyan növényeket ültetünk az ágyások köré, amelyeket a csigák nem kedvelnek – levendula, rozmaring, zsálya, kakukkfű, szeder és málna – a puhatestűek el fogják kerülni ezeket a helyeket. Műanyag falkonból sörcsapdát is készíthetünk, mely vonzza a csigákat.
Az indiai futókacsa legkedveltebb eledele a meztelencsiga, nem véletlen, hogy a kiskertes fórumokon gyakran ajánlják a csigák inváziójának megfékezésére. A kisméretű fehér csigák ellen hatásos az ARTIS pro nevű hasznos parazita gombát tartalmazó, ökotermesztésben is engedélyezett talajfertőtlenítő szer. A meztelencsigák között vannak tetszetős fajok is, a Zemplénben és a Bükk-vidéken élő kék vagy kárpáti kék meztelencsiga egyedei akár a 20 centit is elérhetik.