Mit lehet tenni a moníliás kajszifával – erről írt az Agrofórum.
Egy olvasó kereste meg a portál szakértőjét, akinek 12 éves Ceglédi óriás barackfája van, amit ugyan permetezett virágzáskor, de évek óta megtámadja a monília. A hobbikertész nem metszette le róla a beteg részeket. A gyümölcsfa idén már kihajtani is alig akart, bár tele volt virággal.
Mit lehet tenni egy ilyen fával? – A kérdésre Dr Némethy Zsuzsanna kertészeti szakmérnök, növényorvos válaszolt, aki szerint a fáról küldött képen látható tünetek általánosan jellemzők a hazai kajszifákra országszerte.
A gombák virágzáskor fertőznek
A virág- és hajtásfertőző monília betegséget két monília gombafaj okozza, a régóta velünk élő és szelídebb Monilia laxa, valamint az újabban behurcolt Monilia fructicola. Mindkettő megfertőzi a rózsafélék családjába tartozó csonthéjas gyümölcsfajokat: kajszi- és őszibarack-, meggy-, cseresznye-, szilva- és a mandulafákat is. Ezeken kívül a fás dísznövények közül a törpemandulát, japáncseresznyét, babarózsát is.

Mindegyik növénynél virágzáskor fertőznek, amikor tartósan nedves, párás, hűvös a virágzás idején az uralkodó időjárás. A nedves virágon a gomba konídiumai kicsíráznak és behatolnak a virágnál a növénybe. Hűvös tavaszon a virágzás elhúzódó, a fertőzés lehetősége is hosszan tartó. Elvirágzás, sziromhullás után a gomb belenő a fiatal, zsenge hajtásba, amit a hajtás lankadása, hervadása, majd elhalása jelez számunkra.
Csak az ellenük ható speciális gombaölő szerekkel eredményes a permetezés, és a szereket váltogatva, cserélve kell felhasználni, megelőzendő a szerrezisztencia kialakulását, ami a szerek hatástalanságához vezet. Igen elhúzódó virágzásnál, extrém körülmények között 4. permetezés is indokolt lehet.
Más gombafertőzés is okozhat belső elszíneződést, és valamennyire jellemző, hogy a fába bekerült, a fás szövetekben már benn élő gombák ellen kémiai módon védekezésre nincs lehetőség, onnan kiűzni nincs mód, a fa nem gyógyítható.
Mit tegyünk a fertőzött hajtásokkal?
A megfertőződött hajtások esetében egyetlen védekezési technika ismert.
Nem csupán a levágandó rész betartása fontos, hanem a maradék facsonk egészséges, egyszínű felületének a biztosítása. Mivel a gomba csak élő növényi szövetben marad életben, és oda törekszik, hatékonyabb a csonkolás, ha a fiatal fás részek lankadása, hervadása elején, gyors beavatkozást hajtunk végre, így kevesebb idős fás szövet, ág levágásával érhető el a mentesítés.
Ha a törzsbe is már belenőtt a gomba, és mindez a talajhoz közeli magasságban is észlelhető, gyakran nem nevelhető ki a régi gyökérrendszerével új korona. Minden eset más, egyedileg lehet elbírálni a fák helyzetét. Az esetek többségében, ha elhúzódva is, de a fa legyöngül és kipusztul a moníliás fertőzés következtében.
Harc a kártevőkkel
Ahogy korábban írtuk, ezt kell elvégezni tavasszal a kajszifával, ha bőséges termést szeretnél. Már februárban fontos a monília áttelelését szolgáló, a fákon maradt, összezsugorodott, megkeményedett gyümölcsök, gyümölcsmúmiák leszedése. A gyümölcsfák fokhagymás permetezése egy természetes módszer, amellyel hatékonyan segíthetjük a növényeket a kártevők és betegségek elleni védekezésben.