Mozaik

Kékfarkú amazon a világ legújabb papagája

Növényevő, magokat, gyümölcsöt, virágokat és leveleket eszik.

Új papagájfajt azonosítottak a mexikói Yucatán-félszigeten: a kékszárnyú amazonnak nevezett madár harsány, rövid hangot ad ki és viszonylag fiatal: 120 ezer éve fejlődött ki a fehérhomlokú amazonból – írja PeerJ tudományos lapra hivatkozva az MTI.

Miguel A. Gómez ornitológus a Yucatán egy eldugott vidékére látogatott 2014-ben, amikor megpillantott egy papagájt, melynek tollazata egész más színű volt, mint a többi ismert fajé. A tanulmány a madarat jellegzetes alakja, színezete, hangja és viselkedése alapján új fajként írja le, mely az Amazona gomezgarzai rendszertani nevet kapta.

Ilyen a hangja

A tanulmányban kékszárnyú amazonként emlegetett madár jellegzetessége az egyedülálló zöld korona. Ugyanaz az élőhelye, mint a yucatáni amazonnak és a fehérhomlokú amazonnak, de nem szaporodnak egymás közt.

A faj kicsi, 12-nél kevesebb tagot számláló rajokban él. Növényevő, mint az amazon minden tagja, magokat, gyümölcsöt, virágokat és leveleket eszik. A mitochondriális DNS elemzése alapján az új faj viszonylag fiatal, mintegy 120 ezer éve jelent meg.

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik