A galléros paradicsommadár neve hazánkban valószínűleg sokaknak nem hangzik ismerősnek, pedig a bolygónk egyik legcsodálatosabb teremtményéről van szó.
A tudósok mostanáig azt hitték, hogy a galléros paradicsommadár egyedülálló a paradicsommadár-félékhez tartozó 43 faj közül. A PeerJ című tudományos lapban megjelent tanulmányban viszont Edwin Scholes ornitológus és Tim Laman fényképész egy újabb egyeddel bővítette a listát: a Vogelkop galléros paradicsommadárral, tudósít a National Geographic.
Az alapos terepmunka és a múzeumi elemzés arra enged következtetni, hogy a Vogelkop genetikailag különbözik a galléros paradicsommadártól. Az új faj nevét németül határozták meg, és madárfejet jelent.
Más tánc, más hang
Rokonához hasonlóan a Vogelkopnak is az egyik legfeketébb a színezete a Föld élőlényei közül. A tollazatuk mikroszkopikus szerkezete a fény közel száz százalékát elnyeli. Mindkét fajnak egyedülállóan kékké válnak a szemei, amikor megpróbálják elcsábítani a nőstényeket. Ugyanakkor vannak különbségek is.
Scholes és Laman először 2009-ben figyeltek fel rá, hogy a madár csicsergése radikálisan eltér attól, amihez hozzászoktak. A gyanújuk 2016-ban igazolódott be, amikor egy csoport független kutató genetikailag elemezte a két fajt.
A két szakember ezután hónapokig figyelte erdei bázisából a két faj közötti fizikai különbségeket, és végül sikerült bebizonyítani, hogy tényleg eltérnek egymástól: a Vogelkop tollas csuklyája teljesen más formájú-
A csapat most azt reméli, hogy további paradicsommadár-félére bukkannak Új-Guinea sokszínű erdőiben.