Azt eddig is tudtuk, hogy a kék szemű kutyákra ránézni is élvezet, a tudósoknak hála pedig már az is tiszta, hogy mi okozza náluk ezt a tulajdonságot, írja a National Geographic.
A kutatók azzal korábban is tisztában voltak, hogy a kék szem bizonyos kutyafajtáknál összefüggésben áll az állat szőrszínével, amit a foltos ausztrál juhászkutyák esetében már sikerült is bizonyítani. De mi a helyzet az olyan babakék szemszínnel rendelkező ebekkel, mint a szibériai husky?
A tudósok nemrég alapos vizsgálatnak vetették alá a fajta DNS-mintáját, hogy kiderítsék, bundájuk színén kívül mi okozhatja még az egyedülálló kinézetüket.
A PLOS Genetics című lapban megjelent tanulmány szerint a résztvevő kutatók több mint 6000 kutyától vettek DNS-mintát. Ez a gazdáiknak is előnyökkel járt, ugyanis megállapították kedvencük pontos fajtáját és hogy milyen egészségügyi veszélyek fenyegetik a bundásokat.
Kristopher Irizarry genetikus elmondta, a gének az okokról és a hatásokról szólnak, mint amikor a dominók egymásra borulnak.
Egy gén aktivál egy másikat, vagy kikapcsol egy másikat, vagy kikapcsol másik tízet, miközben rengeteget bekapcsol. A genetika egy nagyon összetett pókháló, amelyben a rend és az idő kritikus szerepet tölt be
– magyarázta.
Bár az óangol juhászkutyának, a border collie-nak ás a pembroke welsh corginak is jellemzően kék szeme van, ezeknek a kutyafajtáknál a szemszín recesszív tulajdonságként öröklődik, ami azt jelenti, hogy két mutáns gén szükséges a létrejöttéhez.
A huskyknál ezzel szemben az történik, hogy az ALX4 gén mutációja csökkentett pigmenttermelést eredményez a szemben, emiatt kék színűnek látszik.
Kék pigment nem létezik. A szem azért tűnik kéknek, mert fény éri. Ugyanaz a jelenség, mint amikor az eget kéknek véljük, pedig az űr nem az.
– mondta Irizarry.
Kiemelt kép: Thinkstock