A gekkók elképesztő teremtmények. Könnyedén manővereznek a földön és a levegőben, és mint most kiderült, járni tudnak a vízen is. Pedig a méretükből kiindulva ez fizikai képtelenség, írja az MNN.
Másodpercenként egy métert tesznek meg a falon, siklani tudnak és gyorsan elrejtőznek egy levél alatt maximális sebességnél. Ráadásul egy méter per másodperces sebességgel futnak a vízen. Senki más nem képes erre, a gekkók szuperhősök
– írta Robert Full, a University of California professzora az egyetem közleményében.
A jelenséget azt követően kezdték el tanulmányozni, hogy Ardia Jusufi, a stuttgarti Max Planck Institute biofizikusa több felvételt is készített, amelyeken a gekkók a vadonban és laboratóriumi körülmények között is átszaladtak a pocsolyákon a ragadozók elől menekülve.
Nem ritka, hogy egy állat járni tud a vízen. Sok rovar képes erre, mert a pehelysúlyuk nem hatnak az erőre, amely elősegíti a vízmolekulák összetapadását. A nagyobb fajok, így a hattyúk pedig nagy erővel csapódnak a vízbe, hogy fennmaradjanak a felszínén.
A gekkók viszont valahol a kettő között vannak. Ahhoz túl nehezek, hogy a víz felszíni feszültségére támaszkodjanak, de ahhoz viszont túl gyengék, hogy utat törjenek maguknak. Éppen ezért nagyon különleges, hogy mégis járni tudnak a vízen.
A kutatók a gekkók képességének elemzésekor arra jöttek rá, hogy az állatoknak nem egy, hanem négy stratégiájuk van egyszerre.
- Először is, mint a rovarok, a felületi feszültségnek köszönhetően tudnak mozogni a víz tetején.
- Másodszor, mint a nagyobb állatok, pofozzák a vizet, hogy légbuborékokat hozzanak létre, aminek segítségével nem merülnek el benne.
- Harmadszor, a vízlepergető bőrük segíti őket, hogy át tudjanak siklani a vízen, mint a pézsmapockok.
- És végül, de nem utolsó sorban, suhintgatják a farkukat, mint az aligátorok, ami a hajtóerőt adja.
Röviden, a gekkók olyan vízen járó élőlények, amely más organizmusok stratégiáit ötvözve éri el ugyanazt az eredményt. Ha a jelenséget sikerül ennél is részletesebben megismernie a tudósoknak, azzal elérhetik, hogy a robotok is képesek legyenek hasonlóra.