Évente 2,5 milliárd dollárral kevesebbet érnek óceánjaink a műanyag szemét miatt

A globális mértékű műanyagszennyezés most már árcédulával is rendelkezik.
Kapcsolódó cikkek

Az Egyesült Királyságból és Norvégiából származó kutatók egy csoportja azt vizsgálta meg, hogy milyen mértékben és értékben károsítja vagy megsemmisíti meg a tengeri ökoszisztémát, a Föld természeti erőforrásait az óceánokba sodródó irdatlan mennyiségű, fel nem bomló szemét.

Fotó: pixabay

A Marine Pollution Bulletin című folyóiratban publikált átfogó tanulmány szerint a tengeri ökoszisztéma értéke évi 2,5 milliárd dollárral lesz kevesebb a katasztrofális mértékű műanyagszennyezés miatt.

A tudósok kiszámolták, éves szinten tehát mintegy 2,5 milliárd dollár, azaz 714 milliárd forintnyi  veszteséget jelent a világ lakosai számára az, hogy minden minden egyes évben mintegy 8 millió tonna műanyag szemét kerül óceánjainkba, írja a Treehugger.

Fotó: Pixabay

Sokan bele sem gondolnak abba, hogy a Föld nagy vizeit, halászterületeit, akvakultúráját, a rekreációs tevékenységeket és a globális jólétet is mind mennyire negatívan érinti ez a nagy mértékű  műanyag-szennyezés – írta a témában az MTI is.

A tanulmány szerzője,  az angliai Plymouth Marine Laboratory kutatóintézetben dolgozó Nicola Beaumont szerint:

A mi számításaink jelentik az első lépést a műanyagszemét hatásainak számszerűsítése felé.

A tudós még jegyezte, további kutatásokra van szükségük, ám már most meggyőződésük, hogy az eredményeik jóval alábecsülik az óceáni műanyag-szennyezettség globális társadalomra gyakorolt hatását.

A tanulmány készítői ugyanakkor nem vették számításba a turizmusra, a közlekedésre, a halászati iparra és az emberi egészségre gyakorolt közvetlen és közvetett hatásokat.

Kalapot emeltek a kinn élő magyar közösség előtt Tenerifén
Környezetvédő akciójukkal jó példát mutattak más nemzetek polgárainak is.

Néhány komoly aggodalomra okot adó terület:

Kiemelt kép: MTI/EPA/IMAS/Jennifer Lavers