Csupán az Egyesült Államok egyedül naponta mintegy 500 millió műanyag szalmát használ és dob ki, ezzel nagyban hozzájárul az óceánokba évente belekerülő 8 millió tonna műanyag elképesztő mennyiségéhez, írta a theepochtimes.com .
A tengeri teknősök a nyersolajból készült műanyagokat összetévesztik más, lebegő táplálékokkal, mivel ezek a műanyagok nem bomlanak le, tévedésük könnyen az életükbe kerülhet.
A műanyag szívószálak helyett többféle módon próbálnak világszerte más megoldást találni erre a kihívásra, korábban már rizsszalmából is kísérleteztek hasonló tulajdonságú, környezetbarát termék előállításával. Tengeri állatok millióinak életét mentheti meg a vietnámi Tran Minh Tien ötletes találmánya.
Tran Minh Tien innovációja megmutatta, hogy a vietnami Mekong Delta körüli termőföldekre egy különleges fűféle, a Lepironia articulata töveit ültetve természetes módon kiválthatók a műanyag szívószálak.
A környezetvédő Facebookon közzétett videójában bemutatja az új találmányát, a film rendkívül népszerű lett, rövid idő alatt több mint 2,9 millióan tekintették meg.
A rövid videóban az Ong Hut Co. tulajdonosa elmagyarázza, hogy a fűből hogyan készítenek biológiailag lebomló szívószálakat.
A fű szívószálakat két változatban gyártják, friss és szárított formában. A frisseket két hétig hűtőszekrényben lehet tárolni, vagy egy hétig szoba hőmérsékleten tartani, míg a szárítottakat 2–3 napig kiteszik a napsütésre, majd sütőben megsütik. Ezeket sokkal hosszabb ideig, akár fél évig is lehet tárolni szoba hőmérsékleten.
A vadfűből készült szívószálakat a vietnami éttermekben csak egyszer használják fel, ám aki hazaviszi, az otthon még többször újra használhatja.