Létezik az éjféli napnak nevezett jelenség, ami a Föld sarkai körül észlelhető, mikor is a Nap még éjfélkor is, azaz 24 órán át a horizont felett marad.
Grönlandon, Izlandon, Észak-Norvégiában, Svédországban és Finnországban, valamint Oroszország északi részén figyelhető meg, és minél északabbra haladunk, annál tovább tart, például Norvégia legészakabbra fekvő pontján a nyár folyamán a Nap 73 napig nem bukik a horizont alá.
A Föld két sarkán gyakorlatilag fél évig tart a nappal, és fél évig az éjszaka. Az északi sarkon március 21-e táján kel fel és szeptember 23-a környékén nyugszik le a Nap, a délin fordítva. Tehát a sarkokon a Nap évente csak egyszer kel fel, és csak egyszer nyugszik le.
A Norvégia északi részén található Sommarøy – magyarul Nyár sziget – most azért kampányol, hogy náluk végre hivatalosan is örökké tarthassanak a nyári nappalok, írja a CNN.
A helyi lakosok, akik novembertől januárig átélték a hosszú sarki éjszakát, amikor egyáltalán nem kelt fel a nap, a legtöbb hasznát ezeknek az értékes hónapoknak veszik, tekintet nélkül a hagyományos időmérésre.
Folyamatosan fent van a nap, és mi itt eszerint élünk. Az éjszaka közepén is focizhatnak, úszhatnak a gyerekek, házat festhetnek a felnőttek vagy épp füvet nyírhatnak kedvükre
– magyarázta Kjell Ove Hveding szigetlakó.
Hivatalossá tennék
A helyiek a napokban a városházán találkoztak, hogy aláírjanak egy indítványt az időmentes zóna kikiáltásáról. Június 13-án Hveding találkozott egy norvég parlamenti képviselővel, hogy átadja a petíciót és megvitassák a kezdeményezés gyakorlati és jogi kihívásait.
A szigetlakók reményei szerint a hagyományos nyitvatartási idő megszűnik, és rugalmas lesz az iskola- és munkaidő is. A halászat és az idegenforgalom ezen a szigeten a legjelentősebb iparágak, hisz itt a lakosság csak mintegy 300 fő.
A helyi halászok gyakran töltik az egész napot az óceánon a megfelelő fogás reményében, és ilyenkor nem törődnek a hagyományosan vett idővel, nem az óramutató állását figyelik
– hangsúlyozza Hveding.
Nyilvánvaló, hogy ez persze üzlet is az itt lakóknak. Más helyeken a hidakat lakatok borítják, itt viszont órákat tesznek fel az emberek egyfajta szerelem-szimbólumként, arra is utalva, hogy ha itt vannak, más időzónába lépnek.
Sikeres lehet a kezdeményezés?
Már a nyilvánosság egyre nagyobb figyelme is megérte a kezdeményezők szerint.
Az 1973-as brit misztikus kultfilm, A vesszőből font ember rajongói számára is kötelező bakancslistás hely a sziget.
Sommarøy népének mostantól még öt hete lesz kiélvezni a napfényt, mire lemegy a nap. Épp itt az ideje tehát, hogy felhagyjanak a hagyományos óraszámítással.
Kiemelt kép: Jøran Mikkelsen/Visit Norway