Alig néhány nappal azután, hogy egy 1971 óta nem látott madár tűnt fel Magyarországon, újabb ritkaságot örökítettek meg hazánkban.
A magyar terepmadarászok honlapjára, a birding.hu-ra feltöltött adatok szerint július 20-án négyen is megfigyeltek a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mádon egy itthon csak elvétve előforduló havasi sarlósfecskét, az állatról pedig egy bizonyító erejű fotót is sikerült készíteni.
A havasi sarlósfecskék egyébként szinte sosem szállnak le a földre, egy évben akár tíz hónapot is a levegőben tölthetnek. Ez érthető, hiszen rovarokkal táplálkoznak, amiket repülés közben kapnak el, és a repülés közben magukba szívott vízpárát is kiszopogatják magukból, így nem szorulnak rá a felszíni vizekre sem. Az viszont egyelőre talány, hogyan alszanak, ha mindig úton vannak.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) adatbázisa szerint a havasi sarlósfecske főként a hazánktól délebbre fekvő területeken él, a mediterrán térségben, de sokszor felhatol a magashegységekbe is. Az Alpokban, a Pireneusokban és a Kárpátokban is fészkel. A Földközi-tenger környékén és Kis-Ázsiában nagyon gyakori költőfaj.
Mint írják, elsősorban a tengerpartokon fordul elő, de olykor a szárazföldek belsejében is megtelepszik. Sziklás partfalakon, városok épületein fészkel telepesen. Évente két fészekaljat nevel, melyek rendszerint 2-3 tojásból állnak. A hím és a tojó egyaránt részt vesz a kotlásban, valamint a fiókák táplálásában is.
Magyarországon védett, eszmei értéke 25 ezer forint.
Kiemelt kép: iStock