A csirimojó, amit magyarul krémalmának vagy fahéjalmának is neveznek, igencsak megválogatja, hol terem. Elsősorban Dél-Amerika magaslatait kedveli, 1200 méternél magasabb és 2000 méternél alacsonyabb területeken őshonos.
Főként Kolumbiában, Ecuadorban és Bolíviában terem meg, de találunk azért jóval közelebb is lelőhelyet.
E ritka csemegére hívja fel a figyelmet cikkében az Atlas Obscura, nem véletlenül. Mint írják, leginkább olyan, mint ami egy tündérmeséből került elő, és nem a valóságban létezik. Kevés embernek mutatja meg magát, de már Mark Twain is írt arról, mekkora öröm megtalálni.
Ritka és különleges, maga az ízletesség, megéri kutatni
– idézi a honlap az írót.
Miután eltávolítottuk fényes, fekete magját, amely mérgező lehet, sokféleképpen fel lehet használni. Trópusi ízvilága vetekszik az ananászéval, citrommal üdítőt is készítenek belőle, turmixban is megállja a helyét.
Próbálták sokfelé a világban elterjeszteni, váltakozó sikerrel. Európában a spanyolországi Sierra Nevada hegyeiben a dél-olaszországi Calabriában a 18. században tűnt fel. Termelőitől rendkívüli törődést igényel, hiszen a beporzást is el kell végezni, de a befektetés megtérül: a munka gyümölcse mennyei.
Kiemelt kép: Pixabay