December 4-e Borbála napja, aki a középkor egyik legismertebb szentje és vértanúja volt. Borbála a bányászok, kohászok, tüzérek, tűzszerészek, ágyú- és harangöntők, a várak, erődök védőszentjeként él a néphagyományban, napjához pedig számos hiedelem és szokás kapcsolódik. Ezekekből készítettünk összeállítását a Netfolk segítségével, ahol további érdekességek is olvashatók Borbála életéről, történetéről.
A Borbála nap hagyományai sok esetben hasonlítanak Luca napjához, sőt: Borbálát Szent Katalinnal együtt a hajadon lányok pártfogójuknak is tekintették.
Szerelemjósló Borbála
- A Borbála napján vízbe tett és karácsonyra kivirágzott cseresznyeág vagy gally a közelgő házasságot jelentette.
- A lányok az András napján az eresz aljába dugott almát Borbála napján a másik felére fordították, s magukkal vitték karácsonykor az éjféli misére. Ott várták, hogy ki szólítja meg őket először, mert annak a rokona lett a megszólított lány férje.
Borbála napján tiltott volt a női munka
- E napon nem szabad fonni, azért nem nyúlnak a rokkához, mert Borbála bedobná az ablakon az orsót, a fonál kóccá válna, és a marhák lábára tekeredne, azok pedig megsántulnának.
- A néphagyomány szerint söpörni sem szabad, mert elsöpörnénk a szerencsét.
- Nem szabad varrni ezen a napon – akárcsak Lucakor -, mert bevarrnánk a tyúkok fenekét.
Borbála és a férfiak
- Borbála napján csakis férfiak rakhattak tüzet.
- Borbálakor nem hoz szerencsét a házra a női látogató, de ha mégis hölgy tévedne a portára, akkor seprűvel vernék ki a kedves vendéget.
- Borbála napkor is jártak kotyolni a fiúk. Jókívánságuk, mondókájuk végeztével leguggoltak a következő felkiáltással: „Igy üjje meg a kentek kotlósa a tojást!”
- Egyes baranyai falvakban a bort fejtették le ezen a napon.
Amire oketlenül figyeljünk Borbála napján!
A néphagyomány szerint az ajándékozás, kölcsönzés is elvinné a szerencsét a háztól, ezért december 4-én tartózkodjunk ettől.
Kiemelt kép: Pixabay