Balaton, vitorlások, műtárgylopás, gyilkosságok, autós üldözés 1200-es Ladával, motorcsónakos és helikopteres akciójelenet, vicces beszólások és sok-sok bunyó.
Talán nincs is az országban olyan filmrajongó, aki ne vágná rá egyből: ez a Pogány Madonna. Idén negyven éve készült el a magyar filmtörténet egyik első bunyós akció-vígjátéka (Révész György ugyancsak Bujtor István főszereplésével 1969-ben elkészített egy James Bond-paródiát, Az oroszlán ugrani készül című filmet), amit – nem nehéz kitalálni – a Bud Spencer filmek ihlettek. Nem is véletlen, hogy a filmet az olasz pofonosztó magyar szinkronhangja, Bujtor István találta ki, az ő novellájából készült a forgatókönyv és Mészáros Gyula rendezése alatt a főszerepet is Bujtor játszotta.
A színész egy percig sem titkolta, hogy már régóta szeretett volna forgatni egy magyar Piedone filmet. Egy nyilatkozatában elmondta, hogy a végső lökést egy személyes találkozás adta meg, a Sándor Mátyás film forgatásán volt szerencséje Bud Spencerrel találkozni, és ezután kezdte el írni a Pogány Madonnát.
Kakukk jelentkezz! Itt Galamb!
– hívja Kardos doktor a központot az 1200-es fedett rendőrségi autóból egy URH-készülékkel, amihez kagylós telefont csatlakoztattak.
Azt hiszem minden rajongónak megvan ez a kép a film elejéről, ahogy az is, mikor Hernádi Judit merészen kigombolt blúzban fogadja a rendőrpárost, akik nem is nagyon tudnak másfelé nézni. Az egyedisége, újdonsága mellett talán épp ez volt a Pogány Madonna sikere, a pontosan eltalált és profi módon eljátszott karakterek, hiszen még a mellékszerepeket is igazan nagy színészek játszották.
Igazán szórakoztató figura Kardos, aki rendszerint rossz nyomon jár, de legalább mindig éhes és sosem tudja felhívni a feleségét. Ahogy feledhetetlen a mindenes karaktere, a nagyfröccsért bármilyen titkosrendőri munkát elvállaló Matuska (Bánhidi László), na és persze Csöpi, a balatoni fenegyerek, akit mindenki ismer, erős, vagány, vitorlázik, motorcsónakot vezet, úgy hajtja a Ladát, mint egy rally versenyző és persze legyőzhetetlen, úgy verekszik, mint Piedone.
Az alkotás már az 1981 májusi bemutatókor nézettségi rekordokat döntött, és egy évvel később már 1,3 millió fizető nézőről szóltak a híradások. A Pogány Madonna nem csak itthon lett sikeres: összesen 28(!) országban vetítették a mozik és a televíziós csatornák. A film után természetesen érkeztek a folytatások (Csak semmi pánik, Az elvarázsolt dollár, Hamis a baba), de egyik sem tudta megközelíteni azt a nézettséget, amit a Pogány Madonna hozott.
Kiemelt fotó: vimeo/Nemzeti Filmintézet