Méhpusztulás évről évre előfordul a világban, de csökkenő tendenciát mutat. A legtöbb méhpusztulásos esetet hazánkban 2018-ban jelentették. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elemzése szerint ennek okai külön-külön méhekre nem veszélyes vegyszerek, anyagok együttes alkalmazásával létrejövő kémiai reakciók lehettek.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület, a Nébih és a megyei növény- és talajvédelmi hatóságok 2012 óta rendszeresen vizsgálatokat folytatnak a virágzó kultúrákban, hogy kiszűrjék a méhekre kockázatot jelentő, szabálytalanul kezelt növénykultúrákat. Évente átlagosa 60-100 mintából 5-10 esetben bizonyosodik be a szabálytalan szerhasználat. A termelők többsége viszont betartja az előírásokat.
Az utóbbi években a méhek védelme érdekében nem adnak ki már szükséghelyzeti engedélyeket sem a neonikotinoidok (klotianidin, tiametoxam, imidakloprid) szabadföldi felhasználására, tehát ezek a méhpusztulásokért elsődlegesen felelőssé tett szerek már semmilyen formában sem használhatók fel itthon.