Bár az aszály miatt nem mindig volt elegendó a táplálék, a tavalyihoz képest megnövekedett a vörös vércsék száma a Körös-Maros Nemzeti Park területén. Az egyes tájegységeken külön-külön is jól alakult a költő madarak állománya, ami igazán örvendetes hír, írta meg weboldalán a Nemzeti Park.
A Cserebökényi-pusztákon a tavalyi visszaesés után, amikor csak 40 pár költött a területen, idén már csaknem 150 pár költését regisztrálták a szakemberek. A párok 4-6 fiókát neveltek fel, dacára annak, hogy kevés volt a táplálékul szolgáló mezei pocok. A fiókák többsége július elejéig kirepült.
A KMNPI Makói Tájegységében szintén jó évük volt a vörös vércséknek. Az átlagos fiókaszám itt négy körül alakult. Mesterséges költőládákban, szarka- és varjúfészkekben, parlagi sasok fészkében nevelkedtek vércsefiókák. Még egy letört kőrisfa megmaradt törzscsonkjában is kikelt négy fióka.
A Kis-Sárréten 89 vércsepár költött. Ebből 54 pár költött mesterséges ládákban, 35 pár pedig természetes fészekben. Átlagosan 4-5 fióka volt egy-fészekben. Hasonlóan átlagos költőpárt regisztráltak a Kígyósi-puszta védett területén is, ahol idén is mintegy 55-60 pár vörös vércse rakott fészket.
Ezen a tájegységen tavasszal bőségesen volt élelem, de a júniusi aszály miatt nagyon megcsappant a mezei pockok száma, ezért a madarak kénytelenek voltak több rovart és fürge gyíkot zsákmányolni. A gyengébb táplálék-felhozatal miatt az átlagos fiókaszám csupán három volt.
A Dévaványai-síkon minden évben sok vörös vércse költ. Ez részben a 100 kihelyezett költőládának is köszönhető. Idén legalább 130 párt regisztráltak a térségben. A fiókaszámok kicsit alacsonyabbak voltak a szokásosnál, a párok 2-3 fiókát neveltek fel
– áll a közleményben.
Érdekesség, hogy a Kelemen-zugban idén vörös vércsék foglaltak el egy kerecsenládát is, melyben már évek óta sikeresen költött egy kerecsensólyom-pár. Nekik idén új otthon után kellett nézniük.