Augusztus végén, szeptember elején az erdőkben kezdetét veszi az évi szokásos gímszarvas nász, azaz a szarvasbőgés időszaka. A vadak nyugalmának biztosítása érdekében a Mecsekerdő Zrt. erdőlátogatási korlátozást rendel el 2022. szeptember 1-től szeptember 30-ig minden nap 16:00 és másnap reggel 09:00 között, olvasható a Mecsekerdő honlapján.
A korlátozás csak a
- a Szigetvári Erdészet sasréti és szentegáti vadászterületeit,
- a Sásdi Erdészet kisvaszari vadászterületét,
- az Árpádtetői Erdészet hetvehelyi (Nyugat-Mecsek), továbbá
- a Pécsváradi Erdészet kárászi és mészkemencei (Kelet-Mecsek) vadászterületét érinti.
A fenti időszakban csak reggel 9 órától délután 4 óráig szabad az erdőben tartózkodni. A Nyugat-Mecsek vadászterület, a Kisvaszar vadászterület, a Sasrét vadászterület és a Kelet-Mecsek vadászterület továbbra is korlátlanul látogatható.
Nem csak az erdőjárások idejére kell fokozottan odafigyelni, az utakon is jobb az elővigyázatosság, hiszen ebben az időszakban különösen az erdős, ligetes és bokros szakaszokon fokozottan számítani kell a gímszarvasok megjelenésére.
A párzási időszakban a szarvasok ugyanis jóval izgatottabbak, aktívabbak, alacsonyabb a veszélyérzetük, ezért könnyen kiszaladhatnak a közútra, ezzel akár közúti balesetet is okozhatnak. Egy szarvassal való karambolban nemcsak a vad sérülhet, hanem a jármű vezetője és utasai is, és az autó akár totálkárossá is törhet.
Az óvatos, körültekintő közlekedésre vadveszélyt jelző táblák is figyelmeztetnek, írja a boon.hu.
A vadgázolások elkerülése érdekében szürkülettől – az erdős, ligetes környezetben vezető utakon máskor is – lassabban és körültekintőbben kell vezetni. Vad észlelésekor fékezzünk, mert a vad viselkedése kiszámíthatatlan, hirtelen megugorhat vagy irányt változtathat, sőt egyszerre több egyed is felbukkanhat utána
– kérik a hatóságok.
Ha mégis megtörténik a baleset, az elütött vadhoz nem szabad sem hozzányúlni, sem lehúzni az útról, mert ha még nem múlt ki, az agancsával, rúgásával vagy harapásával súlyos sérüléseket okozhat. Ilyenkor hívni kell a 112-es segélyhívó számot, és meg kell várni a rendőri intézkedést.
Az elpusztult vadat nem szabad a helyszínről elszállítani, az a helyileg illetékes vadászatra jogosult tulajdona, elvitele lopásnak minősül.