Németországban megtalálták a módját, hogy műanyagból gyémántot készítsenek – írta a Science News.
A Dominik Kraus fizikus vezette kutatócsoportnak a Science Advances folyóiratban megjelent tanulmánya szerint a tudósok extrém körülményeket hoztak létre azért, hogy kristályos szerkezetűvé változtassák a szénhidrogéneket. Ehhez magas nyomás és hőmérséklet mellett nyersanyagként polietilén tereftalátot vagy PET műanyagot használtak.
A Rostocki Egyetem munkatársainak sikerült nanogyémántokat létrehozniuk egyszerű, régi műanyag palackokból. Amikor a Föld légköri nyomásának körülbelül egymilliószorosára préselik és több ezer Celsius-fokra hevítik, a polietilén-tereftalát vagy PET nanogyémántokat képez.
Az élelmiszer- és italcsomagolásban általánosan használt PET nemcsak hidrogént és szenet, hanem oxigént is tartalmaz. A kísérletek eredményei arra utalnak, hogy az oxigén segíti a gyémántképződést. „Az oxigén kiszívja a hidrogént”, és szenet hagy maga után, amely aztán gyémántot képezhet.
Az újrahasznosított nanogyémántok könnyebben testreszabhatók bizonyos felhasználási célokra, például olyan hibás gyémántból készült kvantumeszközökhöz, amelyekben nitrogénatomok helyettesítik a szénatomok egy részét.