Törpedínó nyomaira bukkantak Romániában – írta Transtelex.ro.
A Transylvanosaurus platycephalus mintegy 70 millió évvel ezelőtt élt, és növényevő volt, latin nevének jelentése: „laposfejű hüllő Erdélyből”. Az őslénykutatók számára Eldorádó a Hátszegvidéki Geopark, ahol az új dinoszauruszfajt felfedezték.
A Felix Augustin paleontológus, a Tübingeni Egyetem munkatársa által vezetett csapat a felfedezést a Journal of Vertebrate Paleontology című folyóiratban tette közzé. Augustin mellett a tanulmányban a Bukaresti Egyetem és a Zürichi Egyetem tudósai is részt vettek.
A faj taxonómiai besorolásához csak néhány, arasznyi méretű csont állt a tudósok rendelkezésére: a koponya hátsó, alsó részét sikerült megtalálni, illetve a nyakszirtcsontot és két homlokcsontot. A zürichi egyetem egyik kutatója elmondta, a homlokcsont belső oldalán a Transylvanosaurus agyának körvonalait is sikerült azonosítani.
Az eddig ismeretlen hüllő két méter hosszú volt, két lábon járt, és más erdélyi dinoszauruszokhoz hasonlóan kis testmérete miatt „törpe dinoszauruszként” jegyzik. A kutatók szerint feltehetően a kontinens ezen részein az erőforrások korlátozott kínálata vezethetett a kis testmérethez.